Ezután nagy lendületet adott a diavetítőknek a fényképezés feltalálása a XIX. század közepén, majd a villamos világítás felfedezése is. Ezzel párhuzamos kezdett el fejlődni maga az optikai eszköz is.
Mikor lettek ténylegesen népszerűek?
Forradalmi változást az 1930-as évek hozták meg. Ehhez a dátumhoz köthető az első kisfilmes fényképezőgépek gyártása is. Ekkor kezdték el használni a cellulóz filmeket is.
Hazánkban az 1940-es jelentek meg az első vetítők. Eleinte a diafilmeket kizárólag csak cellulóz-nitrátból készítették., majd később áttértek a nem gyúlékony cellulóz-acetátra.
Ez a lángmentes film tette lehetővé 1953-54-ben a Lemezárugyár mesevetítőjének megszületését. Ennek gyártása egészen 1980-ig tartott, utána sajnos megsemmisítették.
Ennek a kis „púposnak” a gyártásának megszüntetésével viszont a diavetítő ellátás folytonos problémákba ütközött.
Alkalmazásának történetéről
Eleinte az optikára épülő újfajta látványosságok kiszorították a diavetítőt, méghozzá a panorámaképek, melyeket egy bódéban, nagyítóüvegen keresztül lehetett szemlélni. Ezek nevezetes városokat, eseményeket mutattak be. Ezek évről-évre más aktuális képekkel bővültek.
Ezután a sztereóképek is megjelentek, melyek szintén izgalmas eseményeket ábrázoltak. A XX. század elejére a diavetítés kiszorult a látványosságok közül, és főként az oktatás részeként jelent meg. Pedagógusok gyakran használták szemléltetőeszközként. Ez volta a diafilmvetítőknek az első, mára már klasszikussá vált kora.
A magyar diafilm
A 19-20 századra tehető, hogy hazánkban lekezdtek népszerűek lenni a diafilmek. Először a Székesfővárosi Pedagógiai Filmgyár kezdte el ezek gyártását, 1913 és 1931 között. Többnyire színes illusztrációkat, oktatóanyagokat tartalmaztak.
1926-ban lett népszerű az úgynevezett Falu Urániájának nevezett társaság, akik diafilmelőadásokat tartottak országszerte. Ekkor különösen népszerű volt a Magyar Golgota.
1953-ban kezdődött meg a mesediafilmgyártás, mely a televízió elterjedéséig hatalmas népszerűségnek örvendett.
A kép forrása: Fortepan / Korenchy László
Neked volt diavetítőd?