hirdetes

A leghíresebb magyar desszert: az eredeti dobostorta receptje, ahogy nagymamám tanította

VN

Sokunk kedvence a dobostorta, és egyben a leghíresebb magyar cukrászsütemény is. Története 1885-ben kezdődött, amikor Dobos C. József magyar cukrász bemutatta egyedi alkotását a Budapesti Általános Kiállításon, ahol nagy sikert aratott. A mai napig nagyon népszerű ez a finomság, olyannyira, hogy manapság már több változata is van. Én most a nagymamám által készített dobostorta receptet mutatom meg.

Az eredeti dobostorta receptje

Hozzávalók a dobostortához

A piskótához

6 db közepes méretű tojás 
10 dkg porcukor
10 dkg búzaliszt 
1 csomag sütőpor

A krémhez

6 db közepes méretű tojás
20 dkg porcukor
40 dkg vaj
30 dkg 70%-os étcsokoládé 
10 dkg 80%-os étcsokoládé 
3 db vaníliás cukor

A karamell réteghez

15 dkg kristálycukor
2 csepp 10%-os ételecet 

A dobostorta elkészítése

1.    A piskóta készítést papírformák kivágásával kezdjük: egészen pontosan 6 db, 28 cm átmérőjű kerek formát készítünk sütőpapírból, még hozzá úgy, hogy körberajzolunk az ekkora átmérőjű tortaformánk alját, majd ollóval kivágjuk.

2.    Ezután elkészítjük a piskótát: kettéválasztjuk a tojásokat A fehérjét a só, valamint cukor hozzáadása után habbá verjük, majd a sárgákat lassú fordulaton hozzákeverjük a fehérjehabhoz, majd az átszitált lisztet is folyamatosan adagolva lassan hozzákeverjük, és homogén piskótamasszává dolgozzuk az egészet.

hirdetes

3.    Ha kész a massza, akkor ki kell sütni őket, a következő módon. A 6 db sütőpapírt tepsire helyezzük, majd kanállal ráadagoljuk a tésztát és szépen elkenjük. 180 C fokra előmelegített sütőben, körülbelül 15 perc alatt világosra megsütjük. És jön egy trükk: a megsültek lapokra helyezünk egy 24 cm-es tortaformát, és azzal kiszúrjuk a tésztákat, így egyforma kerek piskótákat kapunk.

4.    Ha kész a piskóta, akkor a dobostorta krémjének elkészítése következik: vízgőz felett a tojásokat felmelegítjük a cukorral együtt, majd habverővel kihűlésig verjük, nagyon lágy masszát kell kapnunk. A csokikat egy kevés vajjal (3-4 dkg) mikróban megolvasztjuk. A vajjal összekeverjük a vaníliás cukrot, majd hozzákeverjük az olvasztott csokoládét, illetve a tojáshabot is és egy egységes lágy masszává dolgozzuk össze. Plusz tipp: tegyünk félre 1 adagot a díszítéshez, és a legszebb lapot tegyük félre a karamelltetőhöz

hirdetes

5.    A következő lépés a karamell tető. Nem kell aggódnod, nem olyan nehéz, mint ahogyan tűnik elsőre. A cukrot olvasszuk fel a kevés ecettel borostyán barnára. Ezután öntsük rá a karamellt a lapra, és vajazott simító spatulával elkenjük. Majd negyedelve, minden negyedet 16 részre vágunk ugyanúgy, vajazott, éles késsel (gyorsan és határozott mozdulatokkal kell dolgozni, mert a cukor gyorsan szilárdul).

6.    Ha minden rész kész, akkor a torta összeállítása következik: 6 felé osztjuk a kész krémet és megkenjük velük a lapokat egyenletese, az utolsó lap felhelyezése után beborítsuk a tortát a krémmel precízen, majd a tetejére balról-jobbra haladva nyomjunk 16 krémrózsát, és fektessük rá a tetőket, hogy az illesztést eltakarjuk, a közepére is nyomhatunk egy krémrózsát.

Jó étvágyat a dobostortához!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Zsóri gyógy és strandfürdő

Zsóri gyógy és strandfürdő: A Zsóry Gyógy- és Strandfürdő Mezőkövesd gyógyvizű... Tovább

Várhegy

Várhegy: Budapest egyik legnépszerűbb látványossága, sok sok idegenforgalmi csábítással. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Alkotás Ételek Gasztronómia Magyarország