hirdetes

DVD uralma a 80-as években

GE.

Az Y2K közeledtével a világ őrjöngni látszott. A fiúbandák átvették az uralmat, a rockzene még mindig létezett, a filmtrailerek nem árulták el az egész filmet - a technológia pedig rohamosan változott, és az emberek végre az új évezredben - a jövőben - éltek! E bimbózó technológiai diadalok között jött el a DVD uralma. Egy 1997-ben létrehozott szoftver, amely egy CD méretű optikai lézerlemezen tudta tárolni a teljes hang- és képanyagot.
 

 

Tekintsük vissza, hogyan jött, látott és hódított a DVD, mielőtt pontosan úgy elhalványult, ahogyan a világot meghódította.
 

DVD

VHS VS LÉZERLEMEZ VS DVD

A VHS éveken át szorosan uralta a házimoziipart, miután legyőzte a Betamaxot a házivideó-háborúban, az egyik legkorábbi formátumháborúban. A 70-es évek végén, az egész 80-as években és egészen a 90-es évek közepéig a VHS lett az, amit mindenki ismert, , használt és szeretett. Meg lehetett nézni, felvenni rajta, visszatekerni és előretekerni. Ez volt az, ami gazdaságilag is életképes volt az otthoni filmnézéshez.

A megtestesítője annak, amit a házimozi filmnézés jelenthetett. Aztán 1997-ben megjelent a DVD. A nagyobb tárolási kapacitással, a jobb kép- és hangminőséggel, valamint az interaktív funkciókkal - nem is beszélve arról, hogy soha nem kellett "kedveskedni és visszatekerni" - könnyű belátni, hogy miért hódította meg a világot. 2000-re a VHS kazettákkal teli polcokat szinte teljesen felváltotta a DVD. 

Újszerű szoftver

És bár maga a DVD újszerű szoftver lehetett a nagyközönség számára, a lézerlemez technológiát David Paul Gregg és James Russell találta fel 1958-ban, közel 40 évvel az első DVD-k megjelenése előtt. Gondoljon csak bele egy pillanatra ebbe az időbeli különbségbe, wow - ez aztán a késői virágzás! 1978-ra a DVD optikai lemez elődjét, a LaserDiscet kifejlesztették és Amerikában kiadták. A LaserDisc formátum sokkal nagyobb lemezeket használt, majdnem háromszor akkorát, mint egy DVD (ami nagyjából egy 12"-os bakelitlemez méretéhez hasonlított), és töredéke volt a tárolóhely.

hirdetes

A LaserDisc-tulajdonosoknak emlékezniük kell arra, hogy a film második felének lejátszásához meg kellett fordítaniuk a lemezt (ismét, mint a bakelitlemez esetében). Persze, ez bosszantó volt, de az igazi bukás az volt, hogy a technológia még mindig gyerekcipőben járt, és a lejátszók és a lemezek magas ára miatt a kulcsfontosságú ázsiai piacokon, például Hongkongon, Szingapúrban és Tajvanon kívül a fogyasztók csak kis mértékben fogadták el. A LaserDisc menő volt, csak nem elég menő ahhoz, hogy az embereket rávegye a VHS elhagyására - legalábbis még nem.

 
Formaharc


A VHS és a Betamax közötti korábbi formátumháborúhoz hasonlóan, amelyből a VHS került ki győztesen, az iparág a 80-as évek végén ismét egy lehetséges, fej-fej mellett zajló formátumháborút látott a DVD-gyártók között - Format War II. A kék sarokban a Sony és a Philips állt, akik a Multimedia Compact Disc (MMCD) formátumot támogatták. Míg a piros sarokban más cégek, köztük a Toshiba, a Time Warner, a Pioneer, a JVC és még néhányan a Super Density (SD) formátumot támogatták. Készüljünk fel a R-U-M-B-L-E!!!

hirdetes

A 90-es évek közepére - és számos oda-vissza, javaslat és specifikáció után - a Sony és a Philips végül beadta a derekát, és beleegyezett az SD formátum támogatásába, megnyitva az utat egy egységes, zökkenőmentes formátum felé. Ez volt a Sony második "lendülete és kudarca", mivel a 70-es évek végén a Betamax is kikapott a VHS-től. De ne sajnáljuk őket túlságosan. A legtöbb vállalat esetében a sorozatos kudarcok teljes összeomlást okozhatnának, de a Sony bebizonyította, hogy azért jöttek, hogy maradjanak, és még mindig itt vannak, amit az otthoni elektronika területén elért sikereik is bizonyítanak, beleértve a televíziókat, videojáték-rendszereket, filmstúdiót és még sok mást.

A következő oldalon további érdekességek a DVD-el kapcsolatban!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Céges karácsonyi buli helyszín

Egy céges karácsonyi buli esetében kifejezetten fontos, hogy jó helyszínt találjunk, hiszen a... Tovább

Eladó lakás Herceghalom

Eladó lakás Herceghalmon? Pest megye egyik legnyugatibb települése, csupán 26 km-re fekszik... Tovább

Tovább a lexikonra
Retró