Mit vegyél a liszt és a cukor helyett a boltban a karantén idejére? Összeszedtük a legfontosabb élelmiszereket, amelyekkel egészséges maradhatsz a karantén idején!
A boltokban járva a lisztes és a cukros polcok tátongnak üresen, hiszen ezeket fosztották ki legtöbben. Emellett az olaj, és a húspult is megfogyatkozott. Én már jó pár éve odafigyelek arra, hogy mit eszek, így nálam szóba se jöttek a fent említett élelmiszerek, a húst kivéve. Ha otthon kell megoldani a főzést, emellett még csak ki sem mozdulhatunk a lakásból, nem a lisztes és olajos ételek lesznek egészségünkre nézve a legjobb hatással. De akkor miből kéne betárazni?
Egy egészséges étrend túlnyomó többségben a friss alapanyagokra támaszkodik. A karantén ideje alatt viszont friss alapanyagoknak híján leszünk. Azonban mindenre van megoldás a mai felgyorsult világunknak köszönhetően!
Fagyasztott zöldségek, gyümölcsök
Ez az, amit minden háztartásba érdemes beépíteni, hiszen a fagyasztott gyümölcsök és zöldségek tökéletesen elállnak a fagyasztódban. Azonban, ha gyorsan szükség lenne rájuk, pár perc alatt az asztalra kerülhetnek. A hús és a köret mellé nagyon jó kiegészítés lehet bármilyen párolt zöldség: brokkoli, karfiol, borsó, bab. Ezeket pár perc alatt elkészíthetjük forrásban lévő vízben vagy vajon párolva. Nem csak jól lakunk a sok zöldséggel, de emésztésünket sem terheljük le úgy, mint egy zsíros étellel. Eztáltal az otthoni mozgáshiányban sem kell attól tartanunk, hogy elhíznánk. Pluszban némi vitamint és ásványi anyagot is be tudunk juttatni szervezetünkbe, amelyek erősítik immunrendszerünket.
Konzerv, de nem a készétel
Itt már figyeljünk oda, mit veszünk le a polcról, hiszen a konzerves ételek nagyrészét valamilyen adalékanyaggal tartósítják. Ezért sem ajánlatos semmilyen készételből betárazni. Amúgy is, karantén alatt az embernek jut ideje a főzésre. Inkább olyan konzervek betárazásáról gondoskodjunk, mint tonhal vagy más halak, különböző hüvelyesek (bab, borsó), paradicsom. Ezek is alapanyagként funkcionálhatnak a főzés során és gyorsan hozzáadhatjuk bármely ételhez.
Emellett ne feledkezzünk meg az otthon tartósított ételekről sem. Aki szokott kovászos uborkát, csemege uborkát vagy csalamádét elrakni, az most nagyon jól tud jönni!
Gabonák
Itt most legfőképpen olyan gabonákra kell gondolni, amelyek teljesértékűek, és nem terhelik le szervezetünket. Tökéletesen felhasználhatók köretként, kásának, de némelyből pudingot, sűrítőanyagot is készíthetünk. Tárazz be tészta helyett rizsből, kölesből, bulgurból, zabból, kuszkuszból, quinoából, hajdinából. Gondold csak el a rizsből megannyi ételt tudsz készíteni: édességként tejberizst, főételként rizseshúst, rizottót, de köretnek is jó választás. Emellett, ha van otthon daráló vagy aprító géped akár rizslisztet is készíthetsz belőle. Így a liszt probléma is megoldva!
Hüvelyesek
Ezekről ugyan már esett szó, hiszen akár fagyasztott, akár konzerv formájában is hozzájuthatunk. Persze nem árt felkészülni szárazbabbal, lencsével, sárgaborsóval vagy bármilyen hüvelyessel, amiből levest, főzeléket, salátát, készételt egyaránt készíthetünk. Sőt még köretként is felhasználhatjuk őket, ezzel elkerülve a felesleges szénhidrátokat.
Zöldségek
Lesz pár olyan zöldség, amely hosszabb ideig is eláll, így nyugodtan vásárolhatunk belőlük többet is. Ilyen a burgonya, édesburgonya, vörös és lilahagyma, fokhagyma, répa, zeller, karalábé. A felsoroltak közül a legtöbbet amúgy is sokszor használjuk, márcsak a magyar konyhából kiindulva. Ezekből immunerősítő húslevest, krémleveseket, alapokat egyaránt készíthetünk, de akár rakottas ételeket is. Érdemes böngészni a recept oldalakat és kipróbálni új ízeket.
+tipp: Ugyan friss gyümölcsből kevés áll el hosszabb távon, de párat érdemes beszereznünk. Az alma például több hétig is friss marad, különösen, ha hűtőben tároljuk. Így pedig friss gyümölcshöz is juthatunk a karantén alatt. Emellett egy kevés citrom és gyömbér egyaránt jól jöhet otthon, ha immunerősítésről van szó.
Hús
A húsok azok, amelyek karantén ideje alatt a fagyasztóban szintén elállnak és bármikor fel tudjuk használni. Persze, nem azt jelenti, hogy azonnal vegyél mindenből 10 kilót! Vegyél olyan húst, amit amúgy is enni szoktál, amit szeretsz, és mindenből mértékkel. Olyan arányban vásárolj húsból is, amit tudod, hogy 1 hónapon belül nagyjából elfogyaszt a család vagy a háztartás. Lehetőleg úgy gondolkodj, hogy húsmentes napokat is iktassatok be, ne minden a húsról szóljon.
Mire lehet még szükség?
Gondoljuk át! Egy-egy főzés alkalmával mire lehet még szükségünk? Nézzünk körül otthon is, mi fogyott el. Például a fűszeres polcot sem árt átvizsgálni és beszerezni abból, ami elfogyott. Ugyanígy nézzük át a konyhát a hiányzó alapanyagok miatt és csak azokat szerezzük be, amelyeket amúgy is használnánk. A felesleges felhalmozásnak semmi értelme! Olyan alapanyagokat, összetevőket vásároljunk be, amelyek mindenképp hasznosak lesznek számunkra, és lehetőleg segítenek egészségesnek maradni a karantén ideje alatt is.