hirdetes

Emlékszel? Ilyen volt az első balatoni elit-kemping a 60-as években

ZH

Fedezd fel a Balatonszemesi Vadvirág Kemping luxusát a 60-as évekből, ahol a kempingezés és a nyugati színvonal találkozott! Nosztalgia a Balaton aranykorából.

A 60-as évek legmenőbb balatoni kempingje

A 60-as évek legmenőbb balatoni kempingje


A Balaton arculata a 60-as évek második felében gyökeresen megváltozott. Ez az időszak a magyar turizmus fellendülésének kezdete volt, különösen a Balaton térségében. A szocializmus idején épülő szállodák és kempingek hatalmas lendületet adtak a belföldi turizmusnak. Azonban nemcsak a szocialista szállók terjedtek el, hanem megjelentek az első luxuskempingek is, amelyek elhozták a Balaton partjára a nyugat ígéretét. Az egyik legkülönlegesebb ilyen hely a Balatonszemesi Vadvirág Kemping volt, ahol a kempingezés kötetlen hangulata egyesült a luxusszállók kényelmével és minőségével.

Fortepan/ Faragó György

A luxuskemping születése


A Vadvirág Kemping 1967-ben nyitotta meg kapuit, amikor az IBUSZ egy merész ötlettel állt elő: mi lenne, ha a kempingezést, amely addig inkább a szerényebb nyaralásokat szolgálta, egyesítenék a luxusszállodák színvonalával? Az elképzelés forradalminak számított, és a szemesi Romantika Beach – későbbi Vadvirág Kemping – lett az ország egyik első luxuskempingje.


A kemping eredetileg 40 darab, öt helyiséggel ellátott faházból állt, amelyek olyan szolgáltatásokat nyújtottak, amiről a legtöbb magyar család csak álmodhatott. Minden faházban volt hűtőszekrény, televízió, villanybojler és még telefon is – ezek a tárgyak akkoriban a luxus szimbólumai voltak Magyarországon. A faházakban összesen négy fekvőhely volt, és egy külön hálószoba, konyha, szalon és fürdőszoba is tartozott hozzájuk. Az IBUSZ célja az volt, hogy a külföldi – főleg nyugati – turisták számára is vonzóvá tegyék a Balatont, ezért ezek a nyaralók a nyugati standardokat próbálták követni.

hirdetes


Az árak és a szolgáltatások


A Vadvirág Kemping árai a magyar viszonylatokhoz képest elképesztően magasak voltak. Egy éjszaka egy négyfős bungalóban 400 forintba került, ami a kor egyik legnívósabb szállodáival vetekedett. Összehasonlításképpen: egy SZOT üdülőben, ahol teljes ellátást is biztosítottak, 294 forintot kellett fizetni fejenként két hétre, míg a siófoki Európa luxushotelben 194 forintba került egy éjszaka teljes ellátással.


Mindezek ellenére a Vadvirág Kemping elképesztően népszerű volt, különösen a külföldi turisták körében. Az előrendelések már májusban beteltek, és a nyári főszezonban szinte lehetetlen volt szállást találni. A kemping exkluzivitását tovább növelte, hogy a vendégeknek lehetőségük volt az ételeket előrendelni, amelyeket a Boy-szolgálat szállított ki a helyszínre, ezzel is kényelmesebbé téve a nyaralást.

A luxus nyaralóházak


A Vadvirág Kemping faházai különösen innovatív technológiával készültek. A hazai ÉRDÉRT Vállalat által gyártott összerakható moduláris faházak olyan prototípusok voltak, amelyek a panelházakhoz hasonló előregyártott elemekből álltak. Az épületek falai hőszigetelt, ablakkal és ajtóval ellátott elemekből épültek fel, és a vendégek kérhették a gyártó segítségét az összeszereléshez is. Ezzel a technológiával a legkisebb egyszobás egységekből akár nagyobb alapterületű házakat is ki lehetett alakítani, ami további rugalmasságot biztosított a nyaralóknak.


hirdetes
Az épületekben található konyhák felszereltsége is kiemelkedő volt a kor átlagos magyar otthonaihoz képest. A konyhákban modern eszközök várták a vendégeket, amelyek akkoriban ritkaságszámba mentek Magyarországon.

A kemping folyamatos bővítése


A Vadvirág Kemping sikere gyorsan terjedt, és az IBUSZ folyamatosan bővítette a komplexumot. 1971-ben újabb 36 ikerházat építettek, amely 288 fővel növelte meg a kemping kapacitását. Az új építményekkel együtt elkészült egy büfé, kávézó, üzletsor és egy ABC-áruház is, amelyek tovább növelték a kemping kényelmét. 1974-re a luxus-kemping már 140 házzal rendelkezett, amelyek összesen 608 vendéget tudtak fogadni.


Az évek során újabb luxusszolgáltatásokkal bővült a kemping: három teniszpályát építettek, valamint kialakították az ország első motorcsónak nélküli vízisícentrumát is. Ezek a szolgáltatások tovább növelték a kemping vonzerejét, és még több tehetős vendéget vonzottak a Balatonhoz.

A lassú hanyatlás


Azonban a luxus-kemping aranykora nem tartott örökké. A '80-as évek közepére az érdeklődés csökkenni kezdett, és a vendéglátó egységek üzemeltetése egyre veszteségesebb lett. 1986-ban a bérlők kihátráltak, és az IBUSZ kénytelen volt maga tovább működtetni a kemping éttermeit és büféit. Bár a Vadvirág Kemping a rendszerváltásig működött, a fénykora már elmúlt.

A Vadvirág ma


Szerencsére a Vadvirág Kemping ma is létezik, és a Balatonszemesen található faházakban még mindig szállást lehet foglalni. Bár a kemping az évtizedek során sokat változott, a hely atmoszférája megmaradt. A mai látogatók is átélhetik azt a hangulatot, amit a nyugati turisták élvezhettek az 1960-as és '70-es években, amikor a Balaton a magyar turizmus ékköve volt.

Forrás: Fortepan / Darányi Sándor

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Dessewffy Arisztid

Dessewffy Arisztid: Cserneki és tarkeöi Dessewffy Arisztid honvéd vezérőrnagy, az aradi... Tovább

Rigó Jancsi

Rigó Jancsi: az egyik legklasszikusabb magyar édességfajta. A rigójancsi egy hagyományos... Tovább

Tovább a lexikonra
Belföld Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia Hírek Kirándulás Külföld Magyar Magyar történelem Magyarország Magyarság Programajánló Regény Retró Sport Szórakozás Technológia Történelem Utazás