Ha esetleg nincsen lehetőséged nagyobb háziállat tartására, például mert panelban élsz, de mégis vágysz egy házikedvencre, akkor ebben a cikkben mutatunk néhány lehetőséget extrémebb és hagyományosabb állatkedvelőknek is.
Szárazföldi görög teknős
A szárazföldi görög teknősök akár 80 évig is élhetnek fogságban. Táplálékaik közé tartoznak a különböző növények, úgy mint aloe vera, jégsaláta, tyúkhúr. Minimális mennyiségben kaphatnak zöldséget és gyümölcsöt, például dinnyét, uborkát.
Minél hosszabb terrárium az ideális, ugyanis fontos, hogy kissé eltérő hőmérsékletű legyen a terrárium két része. Nagyon kell figyelni, hogy abban az esetben, ha a teknős valamilyen oknál fogva a páncéljára fordul, akkor fordítsuk vissza, amint lehetséges, mert a vesztüket is okozhatja.
Sisakos kaméleon
Etetését tekintve élő állatokat eszik, többek között lisztkukacot, tücsköt, sáskát, gyászbogárlárvát, legyet, de előfordul, hogy megeszi a terráriumban lévő növény levelét is. Érdekes módon eszik, kilövi a nyelvét, aminek ragadós a vége és úgy húzza be az áldozatát a szájába. Nagyon fontos, hogy a terráriumban megfelelő legyen a páratartalom, melyet napi egyszeri vagy kétszeri párásítással lehet fenntartani. Nem iszik álló vízből, vagy a terrárium faláról nyalja le a vizet vagy a levelekről vagy a párásításra szolgáló permetezőből csöpögő vizet is megissza.
A terrárium tetején egy UVB és egy melegítőlámpa biztosítja a kellő fényt és hőmérsékletet. A magasban érzi jól magát, de szeret mászni, ezért úgy kell kialakítani az élőhelyét, hogy gond nélkül tudjon közlekedni az ágakon. A terrárium aljzata lehet fenyőkéreg vagy kókuszrost (persze vannak még lehetőségek). Fogságban kb 4-6 évet él.