Az Eszterházy torta eredetéről rengeteg történet kering, mégis nevét Eszterházy Pál Antalról kapta.
A XIX. században készíthették el először, és vannak olyan hírek is, miszerint valószínűleg Franz Sachernek is volt köze a dologhoz elkészítése során, ugyanis ő az Eszterházy családhoz szegődött cukrásznak. Sacher nevéhez kötődik a híres Sacher torta is. Emiatt terjedhetett el ez a népszerű sütemény mind az osztrákoknál, mind a németeknél is rendkívül gyorsan. Azóta a recept rendkívül sokat fejlődött és változott, de alapvetően az eredeti négy vagy öt diós piskótalapot tartalmazott, melyek között vajas krém töltelék volt, melyet csokoládéval borítottak, melyet még a dermedés előtt igazítottak mintára.
Bár most nem a torta elkészítéséről lesz szó, érdemes tisztában lennünk eredetét tekintve egy-két dologgal, még ha ezekről rendkívül változatos történeteket olvashatunk, hallhatunk. Cikkünkben ugyanis most elárulom, hogyan lehet isteni Eszterházy szeletet készíteni, nagymamám bevált receptje alapján.
Hozzávalók (nagyjából 10 adag)
Tésztához
- 25 dkg cukor
- 15 db tojás
- 0,5 dl napraforgó olaj
- 25 dkg kekszmorzsa
- 25 dkg darált dió
- 8 dkg rizsliszt
- 1 csomag sütőpor
Krémhez
- 10 dl tejszín
- 3 csomag vaníliás cukor
- 5 dl víz
Cukormázhoz
- 3 evőkanál víz
- 1 teáskanál citromlé
- 25 dkg porcukor
- 1 teáskanál kakaópor (cukrozatlan)
Főzzük meg a három csomag pudingporunkat az 5 dl vízben, majd hűtsük ki.
Verjük fel a tejszínhabot, majd keverjük össze a pudinggal. Ezzel a krémmel töltsük be a lapokat.
Végül foglalkozzunk a cukormázzal. Készítsük azt el, majd egy teáskanálnyi mennyiséget válasszunk külön, s azt kakaózzuk meg. Ezt töltsünk egy vékony csövű nyomózsákba. A fehér mázat kenjük a tésztánkra, majd a kakaóssal húzzunk rá csíkokat. Késsel ellentétes irányba húzzunk vonalakat – ettől lesz majd szép a teteje.