Ezen a településen több mint negyven épített emlék került örökségvédelem alá, úgymint lakóházak, pincék, kőfeszületek, gazdasági épületek, kovácsoltvas kerítések illetve kapuk. Az utcák között rendezett közterületet találhatunk, szép tereket, patakot, de még sétálóutcát és romantikus kis hidacskát is. A Fő utca díszeit képezik a régi német lakóházak meseszép épületei, a falu arculatát pedig a XX. században épített parasztházak végtelen sora határozza meg.
A parasztházak homlokzatai különlegesen vannak kialakítva, az oromzaton festett és vakolt díszeket figyelhetünk meg. Az utcai bejáratok többsége díszesen faragott illetve festett, a tornácra nyíló díszes ajtókat jó ízléssel készített színes üvegablakok egészítik ki.
Ha pedig meguntuk a meseszép házak nézegetését, meg is indulhatunk a pincesor felé, ahol mindenkire vár a borkóstolás. Közben érdemes megfigyelni azt a hihetetlenül nagy csendet és nyugalmat, ami körülvesz minket ezen a nem mindennapi környéken. Higgyétek el, megéri ellátogatni ide, akár csak egy napra, akár egy hétre, itt biztosan kipiheni magát mindenki! Nézzük, hogy írja le ezt a páratlan települést a falu polgármestere, Tillmann Péter!
Amikor valaki Fekedet keresi, akkor azt a helyet találja meg, mely nekünk, fekedieknek bárminél többet jelent. A világnak lehet számtalan gyönyörű városa, lélegzetelállító természeti szépsége, gazdagsága, de FEKED számunkra mégis más. Ha jellemezni kellene ezt a baranyai aprófalut, akkor talán úgy kezdeném, hogy a mi falunk ott fekszik, ahol a Kelet-Mecsek belesimul a Geresdi-dombságba.
Lágy dombokkal ölelt, hosszú völgyekkel tagolt, többnyire erdővel borított változatos felszínű táj egyik völgyében bújik meg az alig százötven ház alkotta falu, a Karasica két partján, ott, ahol a patak útjának indul. A községet a mai napig többnyire a XVIII. században a Fuldai Apátság területéről betelepített németek leszármazottai lakják, akik magukkal hozták kultúrájukat és szokásaikat, de újabban az ország és Európa más tájairól is érkeznek hozzánk a letelepedni vágyók, valamint a csendet és nyugalmat áhítók, akik ebben a meghitt faluban szeretnék kipihenni a világ zaját.
Közigazgatási szempontból Feked a háború után elvesztette jelentőségét. Mára sajnos fel kellett adjuk iskolánkat, óvodánkat és szinte az összes intézményünket, de az önkormányzat, a lakosság, valamint az elszármazottak összefogásának köszönhetően településünk fejlődésnek indult, amely alatt nem csupán infrastrukturális beruházásokat kell érteni, hanem ennél fontosabb annak a szellemnek az ereje, mely ezt a közösséget formálja.
Nem szeretném hosszan untatni a látnivalókkal, a különböző rendezvényekkel és a nálunk egyedülálló építészeti örökséggel, inkább arra kérem, böngéssze oldalainkat és legyen részese annak a csodának, amit FEKEDnek hívnak. Bízom benne, hogy honlapunk felkelti érdeklődését és hamarosan személyesen is üdvözölhetjük Önt Fekeden.
Tillmann Péter, Feked polgármestere
Képek forrása: Feked.hu