Sokkal veszélyesebbek az új variánsok
Tóth Judit, a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke beszélt arról, hogy mennyire súlyos a helyzet. Kitért arra, hogy nem elég, hogy az új variánsok sokkal veszélyesebbek, főleg a fiatalok körében terjednek nagyon, illetve náluk okoznak komolyabb megbetegedéseket is. Feltehetően ez azért lehet, mert az ő körükben még mindig túl nagy a találkozások száma (ugye azok a Facebookra posztolt házibulik), noha az iskolák be vannak zárva, és a munkahelyeket is kérték, hogy engedélyezzék az otthoni munkavégzést, amennyiben ez lehetséges. „A járványt nem a kórházakban lehet megállítani, hanem járványügyi intézkedésekkel, korlátozásokkal és távolságtartással.” Tóth Judit szerint, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy súlyos a helyzet, nem azért, hogy pánikot keltsünk, hanem azért, hogy megtudjuk a valóságot.
Nem jut ágy az időseknek?
Az a hír járja. Tóth Judit erre így reagált: a katasztrófamedicina szabályai szerint mindig választani kell, hogy kinek tudják megadni a sürgős ellátást, tegyük fel, ha egyszerre bejön 8-10 sürgős állapotú beteg, márpedig ez sajnos előfordul. Elmondta, hogy olyat is hallott, hogy a 65-70 év felettieknek már sajnos nem tudják biztosítani az intenzíves ellátást, mert fiatalokkal van tele az intenzív osztály. Mindeközben folyamatosan kapnak jelzéseket, hogy korábban 8 ágyas intenzív osztályok most 40 ággyal működnek, vagy éppen két-háromszoros a betegek áramlása a sürgősségi osztályokon, egy orvosnak 40 beteget kell ellátnia egy műszakban, ez elképesztő terhelést jelent.
Mikor eshet szó a nyitásról?
Mert persze mindenkit ez érdekel.
„Nagyon korainak tűnik a nyitás.”
A nyitáshoz elsődlegesen a kórházi leterheltséget kellen csökkenteni. Az interneten minden hozzáértő kommentelő azzal érvel, hogy minek az oltás, ha ilyen magas a fertőzöttek száma, az oltások ellenére napról napra… Jelenleg annyira súlyos a helyzet, hogy mire kialakul az oltás utáni védettség, az emberek már megfertőzik egymást. Sokkal fertőzőbb vírusvariánsról van szó, 60-65 százalékos átoltottság helyett 75-80 százalékos kell. Szerinte még szigorítani kellene, sőt, a meglévő szabályokat szigorúbban betartani. Az egyéni felelősség is nagyon fontos. Szerinte, nyitásról még egyelőre nem lehet szó, tekintve, hogy milyen állapotok uralkodnak a kórházakban.
Szerinted maradnia kellene még a korlátozásoknak?