5. Kérj lelki támogatást
Rengeteg páciens kéri meg egy rokonát vagy barátját, hogy kísérje el a fogorvoshoz. Egyes orvosok még a rendelőbe is beengedik majd kísérődet, ha ettől nagyobb biztonságban érzed magad.
6. Találj valamit, amivel elterelheted a figyelmedet
Sokan nehezen tudnak másra koncentrálni, amikor a fogorvos székében ülnek. A fúró sikolya és az egyéb eszközök zaja könnyedén érzéki túlterhelést okozhat, amit kevesen tűrnek szemrebbenés nélkül.
Próbáld meg tehát kizárni ezeket, és olyan gondolatokra összpontosítani, amelyek elterelik a figyelmedet attól, ami történik. Ha hosszabb beavatkozás előtt állsz, kérdezd meg fogorvosodat, hogy nem dughatod-e be a fülhallgatóidat egy kis zene- vagy hangoskönyv-hallgatásra.
7. Használj tudatossági technikákat
A szorongás és a félelem az elméből fakad, de ha képes vagy különféle módszerekkel ellenállni ezeknek, akkor jelentősen lenyugtathatod magadat. Amikor szorongást érzünk, légzésünk rendszertelenné válik, és nehezen kontrollálható. Próbáld meg egyenesbe hozni légzésedet már a váróban és a fogorvosi székben is. Lassan lélegezz be és ki. Ha úgy érzed, hogy szorongásod kezd kezelhetetlenné válni, akkor végy 5-10 lassú, mély levegőt, és ugyan olyan lassan is engedd ki őket.
Ha még ez sem segít, akkor próbáld meg sorban ellazítani tested minden izmát a fejedtől lefelé haladva. Használd fel tudatodat és energiádat a feszültség feloldására, először a homlokodban, majd az arcod két oldalán, a nyakadon, a mellkasodon, és így tovább, lefelé.
8. Jutalmazd meg magad
Egy jó jutalomrendszer megerősítheti benned azt a tudatot, hogy igazából egy pozitív élmény ez az egész fogorvoshoz járás – még akkor is, ha közben nem is érezted így.
Egy vizsgálat vagy kezelés után jutalmazd meg magad valamivel, hogy valami pozitívat is köthess a fogorvos-látogatáshoz. Ülj be egy új filmre a moziban, menj el a strandra, vagy hívd át barátaidat egy szórakoztató estére. Ha mást nem is teszel, töltsd a nap hátralévő részét pihenéssel – megérdemled!