Mi a teendő, ha megszólal a légvédelmi sziréna?
Akkor térjünk is rá a lényegre, ami miatt vélhetően mindenki kattintott… mi a teendő, ha megszólal a veszélyt jelző sziréna? Ha 3 pontban kellene leírni a teendőket, akkor ez lenne az:
1. Keress menedéket!
2. Zárd be az ablakokat és az ajtót!
3. Kapcsold be a tévét és a rádiót, ha tudod, hogy informálódhass!
Hogyan keress menedéket, mi számít menedéknek?
Ha épületen kívül tartózkodsz, akkor minél hamarabb keress egy épületet, ahova bemehetsz. A lehető legközelebbi épületet célozd meg, és a tulajdonostól kérj ideiglenes menedéket! Ez lehet egy iroda, üzlethelyiség, középület, de bármilyen magánlakás is! Ha járműben tartózkodsz, parkolj le, és kövesd a fent leírtakat! Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy éppen otthonodban tartózkodsz, akkor hívd össze az egész családot, mármint azokat, akik otthon vannak, és maradjatok együtt a lakásban.
Nem szabad, és nem is kell elrohanni a gyerekért óvodába! Fontos, hogy amennyiben biztonságban vagy, zárd be az ajtókat és az ablakokat, ha kell reteszeld is el ezeket, és kapcsold ki a légkondicionálót is, segíthet a redőny lehúzása is! Árvízveszélyt jelző riasztás esetén ne menj menedékhelyre!
Honnan lehet tájékozódni, ha megszólal a sziréna?
Ezek a szirénák pontosan azért vannak, hogy tájékoztassák a lakosságot, ezért nem szükséges telefonhívásokat indítani, főleg nem az ismert vészhívó, tudakozó vonalakon. Vészhelyzetben könnyen előfordulhat, hogy a vonalak annyira terheltek, hogy nem éred el szeretteidet, nem mondjuk, hogy nem kell aggódni ilyenkor, de nem emiatt, ugyanis a hálózatok tényleg nagyon terheltek, ha helyre áll minden, akkor ez is. Tájékozódni a tévéből, és rádióból lehet, áramszünet esetében az elemes rádió tud segíteni, de ezek csak másodlagos szempontok, tehát ne hagyd el a házat, hogy ki menj a garázsba!