UNESCO világörökségek Horvátországban: Šibenik Katedrális
A 15. században épült fenséges Szent Jakab-székesegyház számos építészeti hatás eredménye: Toszkána, Észak-Olaszország és Dalmácia a reneszánsz korszak elejei hatások is érződnek. Úgy tűnik, ez a világ legmagasabb épülete, amely teljes egészében kőből készült. A 71 női, férfi- és gyermekfej szobrokkal kirakott homlokzatot nem lehet kihagyni.
UNESCO világörökségek Horvátországban: A Kárpátok ősbükkösei
Ez a látvány egészen különleges, mert nem korlátozódik Horvátországra. A 12 európai ország (779 km²) erdőit felölelő Kárpátok őserdői az UNESCO világörökségi listáján szereplő legnagyobb európai helyszínek. Az ősbükkös horvát „részének” felfedezéséhez a Paklenica Nemzeti Parkba vagy az Észak-Velebit Nemzeti Parkba lehet menni. Ezek az ősbükkösök nagyban hozzájárulnak az európai ökoszisztéma fejlődéséhez, így védelmük kiemelten fontos.
UNESCO világörökségek Horvátországban: Stari Grad síkság
Stari Grad is egy sajátos hely! A Hvar-szigeten található, ezt az egyedülálló és jól megőrzött termékeny síkságot először a görögök gyarmatosították az ie 4. században, és azóta gyakorlatilag érintetlen maradt! Megcsodálhatod az ősi kőfalakat és a még ma is betakarított szőlő- és olajbogyó termést, valamint megismerheted az első telepesek által használt görög betakarítási rendszert is.
UNESCO világörökségek Horvátországban: Stecci középkori sírköves temetők
Ezek a középkori sírkövek, más néven „stećci”, elszórtan találhatók Horvátországban, Bosznia-Hercegovinában, Szerbiában és Montenegróban. A 12. és 16. század között keletkezett stećcieket mészkőből faragták, és az európai temetkezési gyakorlat szerint sorba rakták. Az emberek különféle feliratokkal, faragványokkal, motívumokkal díszítették őket. A horvátországi stećci megtekintéséhez fel kell keresnie a két nekropolisz egyikét: Cista Velika és Konavle.
UNESCO világörökségek Horvátországban: Zadar védelmi rendszere és a šibeniki Szent Mihály-erőd
Ezek a lenyűgöző horvát UNESCO-helyek kettő a hat védelmi építmény közül, amelyeket velenceiek építettek a 16. és 17. században az Adriai-tenger partján, hogy megvédjék a városállamot más európai hatalmaktól. Biztonságban tartotta a tengeri útvonalakat a velencei hajók és kereskedelmi partnereik számára. Állítólag az erőd annyira lenyűgöző volt, hogy senki sem merte megtámadni (nagyon jó elrettentő, de te azért nézd meg!).