Gyermekkoromban imádtam a kakaós kalácsot, házi lekvárral, vajjal megkenve egy bögre kakaóval vagy tejjel. Ki ne emlékezne a csíkos, kakaós kalácsra, ugye?
A kakaós kalács nagyon hasonlít a húsvéti kalácsra, mégis még a húsvéti kalácsot sós ételekhez is ették, a kakaós kalács már csak édesen készül. A kakaós kalács gyermekkoromban nagyon nagy kedvencem volt, főleg frissen, vajjal és lekvárral megkenve. A kakaós kalács persze, nutellával megkenve is isteni finom, vagy csak önmagában egy pohár tejjel vagy kakaóval. De hogyan készíthetünk otthon valóban puha és omlós kakaós kalácsot? A következő receptből megtudhatod!
A kakaós kalács hasonlóan a húsvéti kalácshoz, szintén egy kelttésztás recept, azonban itt a tésztát kétfelé kell szedni, és az egyik részében pluszban belejön a kakaó. Bár a recept hasonló a sima kalácshoz, a kakaós kalács mégis sokkal omlósabb és puhább lesz, ha mindent jól csinálunk. Nem bonyolult elkészíteni egyébként a kakaós kalácsot, viszont a megfelelő élesztő felfuttatása ugyanúgy fontos, ahogyan minden kelttészta esetében.
A kakaós kalácsot egyébként biztos, hogy a család minden tagja imádni fogja, főleg még melegen!
Hozzávalók
50 dkg finomliszt; 10 dkg rétesliszt; 25 gramm élesztő; 3 dl tej; 2 nagy csipet só; 3 evőkanál cukor; 2 evőkanál vaj; 1 M-es tojás; 3 evőkanál kakaópor
Elkészítés
Az élesztőt a szokásos módon langyos tejben felfuttatjuk a cukorral együtt. Amíg az élesztő felfut, addig a liszteket a sóval és a cukorral keverjük el. Ezután adjuk hozzá a megkelt élesztőt, majd jöhet hozzá az egy tojás és a maradék tej. A tésztát kezdjük el dagasztani, majd ha már kissé összeállt, akkor adjuk hozzá a 2 evőkanál olvasztott vajat is és dagasszuk tovább a tésztánkat. A tészta akkor lesz jó, amikor már szép hólyagossá válik, és az edény falától elválik könnyedén.
Ha készen van, a tésztát osszuk el kétfelé, és az egyik részét a kakaóval dolgozzuk össze. Miután ezt megtettük a tésztákat takarjuk le egy konyharuhával és tegyük meleg helyre fél órán keresztül addig, amíg a kétszeresére meg nem dagad. A tészták miután megkeltek kicsit átdolgozzuk őket, majd kalács méretűvé nyújtsuk ki. Ha ez megvan fogjuk össze a két tészta végét és tekerjünk rajta egy párat. Így lesz a tészta megsülve csíkos.
Ha ez megvan, tegyük bele egy kalács vagy kenyér formába, takarjuk le és szintén egy fél óráig kelesszük, egészen addig, amíg a formát meg nem tölti teljesen. Miután megkelt a tészta, a tetejét kenjük le felvert tojássárgájával, hogy fényes legyen és előmelegített 180 C fokos sütőben süssük 15 percig. Ezután vegyük vissza a sütőt 165 C fokra, és még 30 percig süssük a kalácsunkat.
Sütés közben előfordulhat, hogy a teteje túlságosan pirulni kezd, vagy megégni, ilyenkor nyugodtan takarjuk le alufóliával, hogy ne égjen meg a kalácsunk teteje.
A kalácsot langyosan, vajjal, lekvárral tálaljuk! Jó étvágyat!