Sok tekintetben nem élünk szép időket. Celebek, instás sztárok, influencerek korában vagyunk, ahol pillanathedonisták adják egymásnak a kilincset. Róluk szólnak a hírek, velük van tele az internet. Régen persze ez is máshogy ment.
Valószínűleg az akkori tehetségkutatókra is azt mondták az idősebbek, hogy felesleges időpocsékolás. Mit mondtak volna, ha tudják, hogy pár évtized múlva évente több alkalommal is keresik majd az ország legjobb énekeseit és előadóművészeit? Mit mondtak volna, ha tudják, hogy annak idején majd a csapból is ezek az emberke fognak folyni? Az újszülöttnek persze minden vicc új, de ez azért még viccnek is rossz-gondolhatták.
Térjünk is rá a kor tehetség felefedező műsorára és vetélkedőjére a Ki mit tud-ra. A mai zenés vetélkedők őse volt ez a vetélkedő, mely nem kevesebb, mint 10 évadot élt meg 1962 és 1996 között.
A MTV kulturális tehetségkutató műsorában több kategóriában is megmérettethették magukat a jelentkezők. Ez volt az a műsor, ahol egyszerre indulhattak zenével, humorral, bűvész trükkökkel a jelentkezők. Mind ezek mellett, ha valaki vagy színészi képességeit szerette volna megcsillogtatni, annak se mondtak nemet.
A Ki mit tud talán legjellegzetesebb eleme a díszlete volt. A színpad közepét egy vasúti szerelvényt ábrázoló elem foglalta el, ebben ültek az éppen továbbjutásra álló versenyzők. Ha a zsűri a kategóriában jobbnak ítélt egy másik indulót, akkor a kiesett versenyzőnek helyet kellett cserélnie a vonatban a bejutóval.
Fogadni mernék rá, hogy az idősebbeknek nagyon sok szép emléke kötődik ehhez a műsorhoz. Más világ volt, más technikával, az élet is lassabb volt, mint manapság. Az innen kikerülő győztesek sokkal emberközelibbek voltak, mint a mai pályatársaik. De nincs ezzel gond. Változnak az idők és a szokások. Tehetségek jönnek-mennek. A Ki mit tud pedig legenda marad. Akárhány sztár születik még a közeljövőben az itthoni tehetségkutatókon.