3. Szalajka-völgy - Kirándulóhelyek a Bükkben
A Szilvásváradi Szalajka-völgy a Bükk hegység egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, amely a Szalajka-patak mentén húzódik. Az itt található információs táblák bemutatják a Bükki Nemzeti Park természeti és kulturális értékeit, beleértve a karsztvíz-források működését, a völgy élővilágát és az Istállós-kői-barlang régészeti leleteit. Emellett megtekinthetjük a Szilvásváradi Állami Erdei Vasút történetét, az Erdészeti Múzeumot és az 1974-ben megnyitott Szabadtéri Erdei Múzeumot.
A Szalajka-völgyben található Fátyol-vízesés a Bükk egyik legszebb természeti képződménye, melyet a mésztufa gátjai tesznek különlegessé. A völgyben eredő Szalajka-forrás és a Szikla-forrás táplálják a patakot. A völgyben található kiállítások és múzeumok mellett a látogatók élvezhetik a pisztrángnevelő medencék és a vadaskert látványát is. A terület fokozottan védett, és a természet megőrzésére irányuló szabályok betartása természetesen ezen a helyes is kiemelten fontos.
4. Három-kő - kirándulóhelyek a Bükkben
A Bükk déli részére panorámát nyújtó természetes kilátóhely a Három-kő, amely 904 méter magas ormával a Bükk-fennsík szegélyének legkeletebbi tagja. A korábbi szerkezeti mozgások hatására a mészkőrétegek függőlegesen helyezkedtek el, és mivel az alátámasztó palás rétegek gyorsabban pusztultak, a mészkő alátámasztása megszűnt, és sok helyen leomlott, így fedetlen, hófehér ormok alakultak ki.
A Három-kő panorámás tisztásáról lenyűgöző kilátás nyílik a Bükk déli részeire, valamint a Tar-kő karsztbokorerdős sziklahomlokára. A háttérben gyakran látható a mátrai Kékes-tető. Jobb oldalon a Felsőtárkányi-medence és a Nagy-Eged magaslata tűnik fel, bal oldalon pedig Bükkszentkereszt házai láthatók. Tiszta időben még a tokaji Nagy-hegy is megfigyelhető a látóhatáron, keretbe foglalva ezt a kiterjedt, hullámzó középhegységi tájat.
5. Lázbérci-víztározó - kirándulóhelyek a Bükkben
A Lázbérci-víztározó Észak-Magyarország egyik legnagyobb mesterséges tava, amely a Bán-patak elzárásával jött létre 1967 és 1970 között. A Bükk hegységben, Uppony és Dédestapolcsány települések között található, a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó Lázbérci Tájvédelmi Körzet fokozottan védett területén. Eredetileg a Sajó-völgyi iparvidék és a környező települések vízellátásának biztosítására hozták létre, de ma már a horgászat szerelmeseinek is kedvelt helyszíne.
A tározó vízmélysége változatos: a dédesi és upponyi ágakban 1-1,5 méter, míg a két ág találkozásánál akár 10 métert is elérheti. A tó gazdag halállománnyal büszkélkedhet, köztük ponty, amur, busa, keszeg, balin, süllő és harcsa is megtalálható. A természeti szépségek és a változatos horgászmódszerek teszik a Lázbérci-víztározót vonzó célponttá a kirándulni vágyók számára.