Melyik szakmát érdemes kitanulni?
A 2022-es Szakmajegyzékben összesen 176 különböző szakma közül válogathat az, aki azon gondolkodik, hogy kibővíteni tudását, csak hogy lássuk a különbséget itt megemlíteném, hogy korábban az OKJ-s rendszerben több mint 700 szakma volt felsorakoztatva. De vajon ezek közül melyik szakmát éri meg leginkább kitanulni? Az átlagkereseteket tekintve most összevetjük, hogy milyen szakmai tudással járhatunk jól a közel jövőben, azaz hogy melyik a legértékesebb szakma. A KSH, azaz a Központi Statisztikai Hivatal létrehozott egy TOP20-as listát a legjobban fizető szakmákról Magyarországon. Ha 2022-es Szakmajegyzéket vesszük figyelembe akkor azonban más jólfizető szakmákra bukkanhatunk.
A tavalyi évben köztudott, hogy az egészségügyben dolgozók bérét emelték meg leginkább a koronavírus-járvány következtében, ugyanis hatalmas veszélynek voltak, vannak kitéve napról-napra. Az adatbázisból kiderül, hogy 2021-ben átlagosan bruttó 484 529 forintot keresett havonta egy általános egészségügyi asszisztens, ami a szakmajegyzékben is megtalálható képzés, és két év alatt lehet elvégezni.
Nem csak a tavalyi adatokból válik nyilvánvalóvá, hogy a villamosipari technikusok, vagy elektronikai technikusok micsoda hihetetlen pénzeket keresnek. Átlagosan a havi fizetésük 510 555 forint volt tavaly. Ez egy szintén két év alatt elvégezhető szakma, de számos jólfizető szakma van még a jegyzékben. Ilyen például az élelmiszer-, italgyártó gépkezelő, aki 401 057forintot visz haza egy hónapban, vagy a gépésztechnikus, aki 526 630 forintot keres, a gyógyszergyártó gépkezelő az 521 465 forintjával, valamint a hegesztők is jól keresnek, ők 376 871 forintot vihetnek haza havonta átlagosan. A fegyveres szervek középfokú képesítést igénylő szakmáiban körülbelül bruttó 522 580 forintot lehet keresni, laboratóriumi asszisztensként 522 453 forintot, és környezetvédelmi technikusként 414 656 forintot.