Hogyan védekezhetünk a lehallgatás ellen?
Azonban nem csak a Google és az Amazon alkalmazza ezt a módszert, sokkal veszélyesebb appokon is megjelent a lehallgatás, ezek az úgynevezett „rouge appok”, amelyeknek trükkje, hogy megszólalásig hasonlítanak az eredeti appokhoz, de céljuk kifejezetten a kémkedés.
Ezért nagyon fontos, hogy mindig csak megbízható forrásból telepítsünk alkalmazásokat, a Google Payről és az App Storeból, amik kiszűrik ezeket az alkalmazásokat. Használat előtt tényleg olvassuk el a felhasználási feltételeket, ne csak pipáljunk, és mindig gyanakodjunk, ha az alkalmazás olyan engedélyeket kér a telefontól, amikre egyébként nem is lenne szüksége.
Honnan tudhatjuk, hogy lehallgatnak minket?
Az új iOS 14 már bővült ilyen biztonsági funkciókkal, amiket elsőre talán észre sem vennénk. Egy alkalmazás használata közben a képernyő jobb felső sarkában megjelenik egy kis narancssárga pötty, hogyha az alkalmazás használja a mikrofonunkat, ha pedig zöld pöttyöt látunk, akkor az alkalmazás a kameránkat használja. Ha belépünk a Vezérlőközpontba, akkor ott utána is tudunk járni, hogy mely alkalmazások használták a kamerát illetve a mikrofont, és itt vissza is tudjuk vonni a jogosultságot az alkalmazástól, ha úgy ítéljük meg, hogy erre nincs szüksége az alkalmazásnak. Ezt a beállításokban, az "Adatvédelmen" belül a "Kamera" és a "Mikrofon" menükben tehetjük meg, ahol tételesen fel van sorolva, hogy mely alkalmazásoknak van hozzáférésük a kamerához és a mikrofonhoz.
Android esetében pedig letölthetünk egy iOS új funkcióját utánzó alkalmazást, az Access Dots-ot, ami pontosan ugyanazt tudja, mint az imént leírtak, de maga az alkalmazás nem fér hozzá sem a kamerához sem a mikrofonhoz és nem gyűjt semmilyen adatot.