hirdetes

A tökéletes lekvár titka – Sztárséfek árulták el az aranyszabályokat

ZH

Mindenkivel előfordult már, hogy egy vékony határvonal választotta el a katasztrófát és a sikertől, és a mi a lekvárokat illeti ez gyakran megesik. Hiába áll csak pár hozzávalóból a lekvárok receptje, mégis könnyű valamit elrontani a főzés során, amivel könnyen kudarcot vallhatunk. A Finedining Lovers sztárséfjei most elárulták milyen aranyszabályai vannak a lekvárfőzésnek, amiket, ha betartasz a te lekvárod is tökéletes lesz!

lekvárfőzés

A lekvárfőzés aranyszabályai


A lekvárfőzést könnyen el lehet rontani, pedig nem is gondolnánk a kevés összetevő miatt, hogy a többórás produkciónk a konyhába, akár kudarcba is fulladhat. Nézd meg milyen szabályokat kell betartanod a lekvár főzés során, hogy neked is tökéletesre sikerüljön mind az állaga, mind az íze!

Mi kell a lekvárhoz? – A lekvár összetevői


Tulajdonképpen nincs semmi másra szükségünk egy jó lekvárhoz, mint a gyümölcsre, cukorra és egy kis vízre. Ami az összetevőknél még fontosabb, hogy a gyümölcsünk milyen állapotban van. A gyümölcs állagának és minőségének megfelelőnek kell lennie, ugyanis cukorral nem lehet pótolni az éretlen gyümölcs ízét, így mindenképp várjuk meg, hogy a gyümölcsünk beérjen.


Minden gyümölcsnél változhat a gyümölcs és a cukor aránya, ami attól függ, hogy az adott gyümölcs mennyire édes. Az édesebb gyümölcsöknél alkalmazzuk a két kiló gyümölcs egy kiló cukor arányt, míg a savanykásabb gyümölcsök esetében inkább a három gyümölcs kettő cukor arányt.
A cukron kívül más összetevőket is hozzáadhatunk, például a legtöbben citromot és pektint tesznek a keverékbe főzés során, de bátran kísérletezhetünk és különféle aromákat és fűszereket is hozzáadhatunk a gyümölcsös és cukros keverékünkhöz.

hirdetes

A lekvárfőzés tudománya


Minden gyümölcs tartalmazza a pektin nevű molekulát, amelyek a hő hatására, főzés során szétválnak, majd a újra összekapcsolódnak. Amennyiben ez a folyamat nem megy végbe, olyankor következik be, hogy a lekvárunk túl hígra sikerül. Azonban, ha előre leturmixolod a gyümölcsöket, könnyen megakadályozhatod ezt a problémát, mert azzal megkönnyíted a pektin szétválását.


A legtöbb esetben nincs szükség plusz adalékanyagra, hogy lekvárt főzzünk, ugyanis a gyümölcsök már magukban is tartalmazzák a pektint, nem kell plusz pektint hozzáadnunk, mert az elnyomná a lekvár természetes aromáját és egy ipari, mű ízvilágot adnánk vele a dzsemünknek.

hirdetes

lekvárfőzés

Nyári lekvár befőzés


A klasszikus nyári lekvárok mellett, mint például a sárgabarack lekvár, nyugodtan lehetünk bátrabbak, és kipróbálhatunk új gyümölcsöket és kombinációjukat is. Engedjük szabadjára a fantáziánkat és kísérletezzünk! A szilvához például remekül passzol a dió, a cseresznyéhez keverhetünk egy kis áfonyát, az epernek pedig igazán különleges ízt varázsolhatunk, ha hozzáadunk a főzés során egy kis zöldborsot. A gyümölcsök mellett kipróbálhatunk a zöldségekkel is párkombinációt, például remek chili lekvárt készíthetünk paprika, paradicsom, gyömbér és fokhagyma hozzáadásával.

Lekvár főzés lépésről lépésre


A lekvár főzés tehát lépésről lépésre a következőképpen kell hogy alakuljon, amennyiben tökéletes lekvárokat szeretnénk a spejz polcára tenni: A gyümölcsöt lehetőség szerint turmixoljuk le, majd tegyük egy nagy lábasba. Adjunk hozzá feleannyi cukrot, ha édesebb gyümölcsről van szó vagy kétharmad annyit, ha savanykásabb. Ezután tetszés szerint citromlevet is adhatunk hozzá. Nagyon fontos, hogy alacsony lángon kezdjük el főzni, és a lehető legkevesebbszer kavarjuk meg, majd hagyjuk megfőni. Látni fogod mikor kezd el a főzet visszasűrűsödni, ekkor az elkészült lekvárt tiszta és steril üvegekbe adagoljuk, amit légmentesen le kell zárni és hagyjuk kihűlni.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Debreceni Református templom

Debreceni Református templom: A debreceni református nagytemplom Debrecen legjellegzetesebb... Tovább

Szegedi Szabadtéri Játékok

Szegedi Szabadtéri Játékok: 1930-ban kezdte meg a „működését” Magyarország... Tovább

Tovább a lexikonra
Ételek Gasztronómia