Családi hagyományos karácsonyi vacsora Magyarországon
Itthon, Magyarországon a karácsony hagyományosan egy családi ünnep, amikor az ételeket a szülőházban, a nagymama konyhájában készítjük elő. Sajnos ma már a rohanó világ miatt nem mindenkinek van lehetősége, ideje hazatérni a szülőkhöz, nagyszülőkhöz, és egyre többfelé terjed el az a szokás, hogy a karácsonyi vacsorához az ételt is étteremből rendelik.
Az asztal díszítése ma is megmaradt szokás. Mindenki szereti ezt az ünnepet megfelelő hangulatban tölteni, ezért egy szép gyertyát vagy zöld fenyőfaágat a teríték mellé helyezünk, lecseréljük a terítőt ünnepiesre, és a szalvétákat is másképp hajtogatjuk. Előkerülnek a téli gyümölcsök a kosárkába, amelyeknek az illata is segít a lelassulásban, és a pihenésben.
Keresztény szokás az adventi böjt, amit ma más kevesen tartanak meg, azonban ennek köszönhető a karácsonyi halfogyasztás népszerűsége. A korai kereszténységben a böjtölők egészen december 24-ig zöldségen, gyümölcsön és tésztákon éltek. A hal Jézus Krisztus szimbóluma, ezért karácsonykor, az ő születése napján valamilyen hal kerül az asztalra, általában halászlé formájában.
A desszertek sem maradhatnak el a kávé, a tea vagy a forraltbor mellé. Népszerű karácsonyi sütemény a mákos és a diós bejgli, illetve a mákos guba, amelyeknek szintén hagyomány értékük van. A mák apró szemeit a termékenység szimbólumának tartották, és ezzel a hagyománnyal igyekeztek a jövő évi bőséges termést biztosítani.
Természetesen az italok között szerepel a jól ismert forralt bor, aminek a szülőhazája a Németországi Köln városa, de a jó minőségű borokat érdemesebb forralás nélkül fogyasztani.