A magyar nemzet mint ezer éves létezése során rengeteg kulturális jellegzetességet megalkotott, amelyek hírét világszerte ismerik. A magyar kézműves alkotások, italok és egyéb nemzeti kincsek gyakran kerülnek a hozzánk látogató külföldiek bevásárlókosaraiba, hogy magukkal vihessék országunk hangulatának egy kicsiny darabkáját, vagy az otthoniakkal is megkóstoltathassák az igazi magyar ízeket.
A következőkben megmutatjuk, hogy mely magyar különlegességek azok, amiket a legtöbb turista visz magával souvenirként, amikor hazaindul tőlünk.
Herendi porcelán
A magyar porcelánművészetnek több évszázados történelme van. A Herendi porcelán mindig is nagyon népszerű volt az osztrák nemesi udvarokban, de még a távoli Mexikóig is eljutott. Viktória, a brit királynő olyannyira el volt ragadtatva a magyar porcelán minőségétől, hogy még palotájába is rendelt néhányat, amikor beléjük szeretett egy európai kiállításon.
Ajka Kristály
Az 1897 óta működő ajkai kristálygyár termékei – a Herendi porcelánhoz hasonlóan – a világ számos távoli pontjára is eljutottak már. A márka sikereit gyönyörű, minőségi üvegáruinak köszönheti, amelyek számos színben és stílusban kaphatók, ráadásul még a csomagolásuk is luxus hangulatot áraszt magából. A szájjal fújt üvegek díszítése kézzel készül, az egyedi eljárásnak köszönhetően pedig nincs két egyforma Ajka Kristály termék.
Hímes tojások
Habár a hímes tojások „szezonja” húsvétkor tetőzik, a gyönyörű motívumokkal és képekkel díszített ajándékokat egész évben be lehet szerezni az ország különböző ajándéküzleteiben és hagyományőrző vásárain. A karácsonykor, fadíszekként is gyakran használt tojások nem véletlenül népszerű emléktárgyak a külföldi utazók számára, akik csinos ajándékok gyanánt is gyakran visznek belőlük magukkal belőlük.
Hímzett ingek
Habár a magyar népviselet már eltűnt a hétköznapokból, sok helyen (különösen vidéken) számos hagyományőrző közösség ügyel arra, hogy a díszes ingek és egyéb ruhadarabok művészete soha ne merüljön feledésbe. A színes, kézzel hímzett ingek különösen a messzebbről érkező látogatók figyelmét keltik fel, akik előszeretettel válogatnak a különböző népcsoportok jellegzetes stílusai között.
Porcelánbabák
A magyar porcelánbabákat világszerte számos múzeum kiállításain is megtekinthették már az érdeklődők. A mesébe illően szép ruhákba öltöztetett figurákat mindenhol ámulat övezi, ahol bemutatják őket. Öltözékük rendkívül változatos, és a gyönyörű népviselettől kezdve az egyszerű parasztruhákig számos verzióban készítik őket, természetesen kézzel.
Magyar borok
Viktória királynő minden születésnapjára annyi üveg tokaji bort kapott ajándékba Ferenc Józseftől, ahány hónapot megélt addig – 81. születésnapja alkalmával ez 972 üveg tokaji bort jelentett! A magyar borok népszerűsége bizonyára senkinek nem újdonság, de a tokaji és az Egri Bikavér különös tiszteletnek örvend a határon túl is.
Asztalterítők
A vidéki szülők és nagyszülők nappalijában, vagy hálószobájában a mai napig találkozhatunk ezekkel a gyönyörű, kézzel hímzett abroszokkal, amiknek művészeti múzeumokban lenne a helyük. Magyarországon több népcsoport is őrzi a hímzés hagyományát, és mindegyikük felismerhető saját, egyedi stílusáról. A népművészet iránt érdeklődő látogatók sosem térnek haza üres kézzel Magyarországról.
Pálinka
Az európai törvényeknek köszönhetően a pálinka csak Magyarországon belül főzhető. Ennek köszönhetően sok turista nem is hallott erről a jellegzetes magyar italról, azonban sokan egyetlen kóstolás után magukhoz vesznek néhány üveggel, hogy az otthoniakat is elkápráztathassák ezekkel a váltakozó erősségű gyümölcsös finomságokkal.
Unicum
A több mint 40 gyógy- és fűszernövényből készült keserű szeszes ital kevés magyar háztartásban nincs jelen. A mai napig a Zwack család receptje alapján készült rövid ital több mint 200 éves történelemre tekint vissza, ugyanis II. József magyar király orvosa, a Zwack család egyik felmenője hozta létre. Az ital történetét bemutató Zwack Unicum Múzeum mind a hazai, mind pedig a külföldi látogatók köreiben népszerű állomás Budapesten.