1. Jósvafői Béke-barlang
A Jósvafőn található Béke-barlang nem csak hazánk, de a világ első gyógybarlangjának is számít. 8743 méteren egy kis patak folyik végig benne. Barlangterápiára 340 négyzetméteren van lehetőségünk a barlangban. Az 1950-es években derült ki a barlang gyógyító hatása, amikoris a barlang mellig érő 10 fokos vízében dolgozó kutatók nem betegedtek meg, valamint a beteg emberek pedig gyógyultan hagyták el a barlangot. Itt derült ki a kutatók számára, hogy a barlangban található némelyik penészgomba nagy hatású antibiotikumot termel és a barlangból nyert kondenzvíz magas arányban tartalmaz oldott kalciumot, amely a nyálkahártyákkal érintkezve gyulladáscsökkentő és nyákoldó és görcsoldó hatást eredményez. Asztmások és bronchitiszesek számára különösen ajánlott a barlang látogatása magas pára- és sótartalmának köszönhetően.
2. Tapolcai Kórház-barlang
Hossza körülbelül 300 méter és levegője bővelkedik a kalciumban és a magnéziumban. A mélyből előtörő meleg krasztvízforrások miatt vált híressé, ugyanis ezen jelenség varázsolja hazánk legmelegebb gyógybarlangjává a tapolcai barlangot. Általános hőmérséklete egész évben 17-18 fok körüli.
3. Budai Szemlőhegyi barlang
A budai barlanrendszerhez tartozó Szemlőhegyi barlang már régóta ismert gyógyhatásáról és 2003 óta már kerekesszékkel is látogatható. Páratartalma száz százalék körüli és átlaghőmérséklete állandó 12-13 fok körül mozog. A Szemlőhegyi barlang párakondenzátumában számtalan olyan oldott ásványi megtalálható, amelyek megfelelnek a Salvus víznek. A Szent István Kórház kihelyezett részlegén vehetjük igénybe a barlangterápiát, amely a barlang Óriás-folyosójában zajlik.
4. Miskolc, Lillafüredi István-barlang
A lillafüredi István-barlang bejárata a Palota Szállónál található. A barlang turisták számára is látogatható, azonban a Fekete-teremben kialakították a barlangterápiára alkalmas kúratermet, ahova a turisták már nem léphetnek be. A terem mikroklímája jótékony hatással van minden krónikus légzőszervi betegségben szenvedőre. A hőmérséklet 10 fok körül van és a relatív páratartalom 80 százalék fölötti. A levegő hasznos ásványi anyagaihoz tartozik a kalcium és magnézium, amelyek jelentős számban érzékelhetőek. Alacsony a radon szint, a portartalom, a baktérium- és gombaszám. Nincsen vízszintes irányú légmozgás, a teremben a légmozgást a felette lévő óriási kürtő biztosítja.
5. Abaligeti-barlang
Az abaliget-barlang páratartalma 96 százalékos és a kondenzátumban magas a kalciumtartalom, amely a radioaktivitás mellett hozzájárul a légzőszervi megbetegedések, legfőképp a hörghurut gyógyításában.