Hogyan alakult ki a makói hagymafajta?
A makói hagyma eredetileg sokkal kisebb méretű, keményebb és élénk, világos színű volt. Az ősi makói hagyma azért volt kisebb méretű, és nem olyan, mint ma, hiszen akkor még valószínűleg ugyanúgy magról vetették el, azonban a hagyma nem volt képes nagyra és erősre nőni, ahogyan a dugványozós módszerrel. A magos vetésnél kapát és rónát alkalmaztak. Az így termett hagymák közül a nagyobbra nőtt terméseket elfogyasztották, még a kisebbeket eldugványozták. Emiatt alakulhatott ki fokozatosan a dughagymás termesztési mód a makói hagymánál. A hagymatermesztők közben rájöttek, hogy a kis dughagymák nem tartalmaznak elegendő tápanyagot, így pedig ugyanúgy kisebb méretű hagyma terem majd. Éppen emiatt a nagyobb dughagymákat hőkezelték, kiszárították, majd így dugványozták el. Ez a titka a nagyméretű makói vöröshagymának, amelyet mára minden magyar ismer.
A makói hagyma elterjedése
A makói vöröshagyma elterjedése a 18. században valósult meg a felvilágosodás időszakában, amelyben Kazincy Ferencnek is szerepe van. Az 1799-ben Ausztriában raboskodó Kazinvy Magyarországról hajón szállított “szörnyű nagyságú” vöröshagymára lett figyelmes. Akkoriban csak a makói hagymák voltak ekkorák, hiszen csak ezzel az eljárással tudtak ilyen nagyfejű étkezési hagymát termeszteni.
A makói hagyma ma
A makói hagymát a mai napig termesztik a makóiak. Makó városában bár számos látnivaló található, a makói hagyma természeti értéke vitathatatlan, így a városban több helyen is találkozhatunk a hagyma szimbólumával. Szobor is található a városban, illetve a makói Hagymaház számos turistát vonz a térségbe.