Márton-napi felvonulás
Főleg német nyelvterületen terjedt el a Márton-napi lámpás felvonulás hagyománya. Gyerekkoromban én is sok ilyenen részt vettem, kicsit hasonlított az amerikai Halloweenra, látványban legalábbis, de a mögöttes indíttatás jóval meghaladta. A felvonulás Szent Márton emlékét őrzi, és a jó cselekedeteket szimbolizáló fényt juttatja el az emberekhez. Ilyenkor saját készítsű lámpákkal felvonuló, Márton-napi dalokat dudorászó gyerekek lepik el az utcákat, a megemlékezés helyszínére érve tüzet gyújtanak.
Márton-napi ajándékozás
Márton-napján mi minden van… biztosan te is azt gondolod, hogy na tessék, még ez is köthető ehhez a naphoz, de hát mi már az elején szóltunk, hogy lesznek bőven érdekes népszokások. A régi időkben Szent Márton napja határnapként szerepelt, ez volt ugyanis a tisztújítás, a fizetés, a jobbágytartozás lerovásának napja. Ezen a napon fizette ki a gazda a pásztorokat, ezért cserébe pedig a pásztorok többágú vesszőt ajándékoztak a gazdának, aminek az ágainak a száma a születendő disznók számát jelképezték, úgyhogy tavasszal ezzel az ággal hajtották ki a malacokat.
„Jó estét kívánok! Elhoztuk Szent Márton püspök vesszeit. Se mink nem kezdtek, se mink nem végezzek. Úgy szaporodjanak a sertések, mint ennek ahány ága boga van!”
Márton-napi időjóslás
Mert vannak még ám izgalmas Márton-napi hiedelmek, babonák, megfigyelések, többek között időjárást is érintő témában. Márton-napkor, mégpedig mi másból lehetne megjósolni az elkövetkezendő időjárást, mintsem a sült libából?! Ha a csont barna és rövid, akkor sáros lesz a tél, ha viszont hosszú és fehér, akkor havas. Az aznapi időjárásnak viszont az ellenkezője várható: „Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.” Másik megfogalmazásban: „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”