Az eredmények alapján látható tehát, hogy a vakcina tartós védettséget nyújt a COVID-19 ellen. Dr. Bailey hozzátette még, hogy egyes oltóanyagok, úgymint amit a kanyaró, a mumpsz, vagy a rubeola vírus ellen adnak be, általában életre szóló védelmet nyújtanak. Más vakcinák (pl. az influenza ellen) évente újbóli beadást igényelnek.
„Még nem tudjuk, hogy a COVID-19 oltóanyaga melyik kategóriába tartozik” mondta. „Ha szükség lesz egy frissítő oltásra a COVID-19 ellen, akkor tudjuk, hogy könnyű lesz előállítani” ami az új mRNA technológiának köszönhető.
Bailey szerint a jelenleg használt vakcinák nagyon hatékonyak az Egyesült Államokban terjedő COVID-19 variánsok ellen is, azonban ahogy a koronavírus tovább mutálódik, ellenállóbb változatai is megjelenhetnek.
„Úgy vélem, hogy ha a jövőben szükségünk lesz az oltás frissítésére, az nem azért lesz, mert az első adag hatékonysága csökkenni kezd, hanem azért, mert létrejöhet egy új variáns” nyilatkozta.
A vakcinák nem zárják ki a megfertőződés lehetőségét
A kutatás eredményeiben megemlítik, hogy az oltóanyagok nem zárják ki teljesen, hogy valaki megfertőződjön a koronavírussal.
Egy nemrégiben kiadott jelentés 100 COVID-19-es esetről számolt be az amerikai Washington államban beoltottak között. Ez persze sokakat megzavart, de a szakértők felhívták rá a figyelmet, hogy ilyen esetek előfordulhatnak, és hogy ez a 100 eset csupán egy apró töredéke annak az egymillió főnek, akiket már beoltottak Washington államban.
Az ilyen esetek azonban remek emlékeztetők arra, hogy még az oltottaknak is fontos maszkot viselniük, betartaniuk a távolságtartást, és kezet mosniuk, hogy elkerüljék a még be nem oltottak megfertőzését.