Egyre inkább terjed egy új őrület. Mind többen csinálják és az eredménye sem maradhat el: a mediterrán diéta megkezdte hódító körútját és nagyon eredményesen teszi mindezt!
Mi a cél a mediterrán diétával úgy általánosságban? A cél lehet súlycsökkentés, a szív és agy egészségének megőrzése, a rák megelőzése és a cukorbetegség megelőzése vagy kezelése.
Köztudott, hogy a Földközi-tenger partjain elfekvő országokban sokkal tovább és egészségesebben élnek az emberek, mint például az Egyesült Államok lakói. A szív- és érrendszeri megbetegedések, rák és más súlyos egészségügyi problémák messze kerülik ezt a vidéket, a titok nyitjára pedig nem nehéz rájönni – a Földközi-tenger környékén az emberek étrendje gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, míg a vörös húsokat, cukrokat és telített zsírsavakat többnyire mellőzik.
Hogyan működik a Mediterrán diéta?
Ez több dologtól is függ – valójában nem létezik egyetlen meghatározó Mediterrán diéta, ugyanis a görögök, olaszok, franciák és spanyolok is más-más étkezési szokásokat követnek, azonban a legtöbb alapelven osztozkodnak. A Mediterrán diétát az Oldways nevet viselő szakértői csoport hozta létre a Harvard School of Public Health közreműködésével.
A Mediterrán diéta alapját egy élelmiszer-piramis képezi, amely tisztán szemlélteti a mediterrán vidék étkezési szokásait, és úgy is rangsorolja őket.
A legnagyobb hangsúlyt a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű ételek, babok, diófélék, hüvelyesek, olívaolaj, gyógynövények és fűszerek kapják.
A Mediterrán diéta a szárnyasok, tojások, sajt és joghurt fogyasztásának moderálását javasolja.
Az édességek és vörös húsok kizárólag különleges alkalmakkor ajánlottak.
A Mediterrán diéta továbbá heti néhány alkalommal halak és a tenger gyümölcseinek fogyasztását is javasolja. Ízlés szerint egy pohár vörösbor is belefér néha (ez természetesen nem kötelező) de érdemes odafigyelni időnként a testmozgásra is!
Ez első sorban nem egy fogyókúra, hanem inkább étkezési szokások és irányelvek gyűjteménye. Mi magunk döntjük el, hogy mennyi kalóriát fogyasztunk az optimális testsúly megtartásához, milyen jellegű és mértékű testmozgást végzünk és hogy miként állítjuk össze mediterrán étrendünket.
Mennyibe kerül Mediterrán diéta?
Ez a szempont is több tényezőn múlik. Az olívaolaj, diófélék, hal, és a „zöldek” lehetnek a legdrágább részei a diétának, de ha lecseréljük a vörös húsokat, és a boron is spórolunk egy kicsit, akkor valószínűleg nem jelent majd gondot étrendünk anyagi fenntartása.
Fogyhatok a Mediterrán diétával?
Habár az ajánlott ételek első ránézésre zsírokban és olajokban gazdagok (olívaolaj, olívabogyó, avokádó és sajtok) valójában ésszerű fogyasztásuk mellett is képesek lehetünk leadni a feleslegből. Ez mind attól függ, hogy a Mediterrán diéta mely aspektusait vesszük át, és hogy ezek mekkora változást jelentenek eddigi étrendünkhez képest. Ha például kalóriaszegény stratégiát választunk, akkor egy kis testmozgással látható eredményeket érhetünk el. Minden csak rajtunk múlik
Milyen egyszerű a Mediterrán diéta?
Mivel a Mediterrán diéta nem zár ki teljes élelmiszercsoportokat és javarészt testreszabható, nem nehéz igazodni hozzá.