Értékes falfestést találtak
Számos helyen hanganyagokat hallgathatunk, vagy kémlelőlyukakon kukkanthatunk be. A kiállításon végigsétálhatunk a Tagore sétányon, megismerhetjük az Anna-bálok történetét, és bepillantást nyerhetünk a füredi színházak történetébe. Az Esterházy-kastély azon kevés épületek egyike, amelynek megmaradt az eredeti tervrajza. A felújítás során értékes falfestést (szekkót) találtak, amit restauráltak.
Az Esterházyak balatonfüredi történelme
A kastély földszinti részét gróf Esterházy Kázmér, Zólyom vármegye főispánja építtette 1781-82-ben. 1785-ben gróf Esterházy Károly egri püspök vásárolta meg, és vendégfogadóként adta bérbe. 1837-38-ban emeletet építettek hozzá, és klasszicista stílusban alakították át a homlokzatokat. 1921-ben a kastély a Quadt család tulajdonába került Gróf Esterházy Jenő unokahúgán keresztül.
1943-ban egy második emeletet építettek hozzá, és ekkor kapta meg késői neobarokk stílusú homlokzatát.
Az épület szállodaként működött, majd 1944-től a Teleki Pál Tudományos Intézet egy részlege költözött be. 1950-ben az állam tulajdonába került, és az állaga egyre romlott. 2017-ben telekcsere révén került önkormányzati tulajdonba.
A felújítás a Világörökségi helyszínek fejlesztésére kiírt uniós program keretében, 1,2 milliárd forintból valósult meg.
A kastély mellett érdemes még Baaltonfüred legújabb luxushotelét is felfedezni, ami a híres itteni szőlőfajtáról kapta a nevét. Idén nyáron minden vendéget ehy ingyenes borkóstolóval ajándékoznak meg. Mi már voltunk, nekünk tetszett, hátha nektek is fog. Részeletek Vinifera Hotel Balatonfüred.