hirdetes

Melyik vakcina a jobb? Íme a szakember válasza

VN

Az egyik legnagyobb kérdés, dilemma manapság az, hogy vajon melyik koronavírus elleni vakcina a jobb, hatékonyabb, biztonságosabb? A vélemények megoszlanak a különböző vakcinákkal kapcsolatban, és nagyon sok ilyen-olyan hírt lehet hallani a különböző típusokkal kapcsolatban. 

Melyik vakcina a biztonságosabb?

Melyik koronavírus elleni vakcina a jobb?

Bár az oltások hatékonysága változó a koronavírus-fertőződés szempontjából, de abban mindegyik megegyezik, hogy megakadályozzák a betegség súlyossá válását - mondta a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa, Szlávik János. Azt is elmondta a szakember, hogy felesleges különbséget tenni a Pfizer, a Moderna, az Oxford-AstraZeneca, a kínai és az orosz vakcina között, ugyanis mindegyik ugyanazt tudja: nagy valószínűséggel megvéd a koronavírustól, ami a korlátozások nélküli, szabad élet kulcsa.

Kell félni a koronavírus elleni vakcinától?

Nagyon sokan félnek a vakcina beadásától, különböző szövődményektől, mellékhatásoktól tartanak, azonban nemcsak a kutatások, hanem az eddigi tpasztalatok alapján sem indokolt. Szlávik azt is elmondta, hogy “Amerikában az oltás 100 ezerből mindössze egyetlen esetben váltott ki heves allergiás reakciót, itthon pedig 120 ezerből egy súlyos allergiás reakciót sem észleltek. Az eddigi leggyakoribb tünet, amit itthon jelentettek, az az izomfájdalom volt, az is elmúlt 24 órán belül.” Azt is hozzátette, hogy arról sincsen szó, hogy a vakcina meddőséget okozna, ami a leggyakoribb oltásellenes szlogen napjainkban. Mindezek alapján a koronavírus elleni védőoltást Szlávik János mellékhatásmentesnek, biztonságosnak és hatékonynak nevezte. Továbbá kitért arra: a beoltottak több mint 95 százaléka a második oltást követő egy hét után nem kapja el a vírust, de ha mégis, akkor egészen biztosan nem lesz a betegség lefolyása súlyos vagy tragikus.

hirdetes

Hogyan működik a koronavírus elleni vakcina beadása? 

 A koronavírus elleni oltások többségét kétszer kell beadni, de vannak olyanok is, amelyeket csak egyszer, azonban a hatékonyság szempontjából semmi különbség nincs a két típusú oltóanyag között - jelezte Szlávik János, hozzátéve, hogy az olyan vakcina, amelyet nem kell megismételni, kényelmesebb. Kitért arra is, egyelőre nem lehet pontosan megállapítani, hogy a vakcinák mennyi ideig nyújtanak védettséget. Az állatkísérletek során volt példa arra is, hogy az oltást követő 1-2 évben még mindig volt a védettséghez elegendő antitest a szervezetben. Ugyanakkor emberek esetében ezt egyelőre nem lehet megerősíteni, de úgy tűnik, hogy 8-10 hónapig mindenképpen véd azoltás - tette hozzá. Felhívta a figyelmet, hogy azért is fontos az oltás, mert így nemcsak a megbetegedés, de a fertőzés továbbadása is megakadályozható, s amíg az átoltottság nem éri el a 60-70 százalékot, a járvány is jelen lesz.

hirdetes
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

A Csodaszarvas

A Csodaszarvas: Az egyik leghíresebb magyar mese-legenda. Az Anjou-házból származó... Tovább

1998-as választások

Ahogyan az 1994-es választások az 1990-ben számszerűen alig jelentős baloldali erők számára... Tovább

Tovább a lexikonra
Alkotás Érdekességek Európa Hírek