Szekszárd hazánk legkisebb területű és legkevesebb lakosú megyeszékhelye és megyei jogú városa. A Dunántúli-dombság határában fekszik, a 6-os számú főút és az M6-os autópálya is elhalad mellette. Tolna megye megyeszékhelye, megközelítőleg 32 ezer fő lakja a települést. Mivel dombok ölelik körbe a területet, így ebből adódóan a szőlő termesztés egyértelmű. Körülbelül 4500 pincével rendelkező, országszerte híres borászatokkal találkozhatunk. Eleinte a legtöbb ember mezőgazdaságokban dolgozott, a 60-as évektől pedig több iparág is felbukkant a város területén. Manapság leginkább a kereskedelem és a vendéglátás területén zajlanak jelentős fejlődések.
Látnivalók
A belvárosban sétálva egy nyugodt és csendes várost ismerhetünk meg, igazi felüdülést nyújtanak a köztereken kiállított szobrok és a régi házak.
Az egykori vármegyeházában egy levéltár működik, ahol kiállításokat tekinthetünk meg. Az épület külső udvarán megtalálható Borkút azért rendkívül érdekes, mert neves eseményeken valóban bor folyik belőle.
A Garay Téren működik a Német Színház, Magyarország egyetlen német nyelvű színháza, ez köszönhető annak, hogy a város 5%-a németajkú.
A Művészetek Házában élőzenei koncerteket hallgathatunk meg, ennek színvonalára a város nagyon odafigyel.
Talán kevesen tudják, de Babits Mihály Szekszárdon született, és szülőházát a mai napig lehet látogatni, ahol egy múzeumot hoztak létre a tiszteletére.
Amennyiben egy kis nyugalomra és kilátásra vágyunk, ellátogathatunk a szekszárdi kilátóba, ahonnan beláthatjuk az egész várost és a meseszép borvidéket. Érdekesség, hogy a kilátót Kiss István szobrász úgy hozta létre, mintha szőlőfürtökből állna.