Majdnem 200 éve, egész pontosan 1820-ban gyönyörködhettünk utoljára ebben a csodálatos madárban, azonban ismét megpillanthattunk Budapesten! Ismerjük meg őt közelebbről!
A Népligetben sikerült lencsevégre kapni a mesebeli szépségű Naumann-rigót, ez a terület tökéletes táplálkozási lehetőséget nyújt a téli időszakban az énekes rigók és több más madárfaj számára is. A madarak ugyanis leginkább a bogyós termésű fákat, illetve a fagyönggyel, borostyánnal rendelkező területeket, a Népliget ráadásul tele van kiváló itatóhelyekkel is.
A madarat nehéz volt beazonosítani csak a külleme alapján, de szerencsére megszólalt jellegzetes, nem rigó-, hanem vércseszerű jelzőhangján, így már tökéletesen sikerült rájönni, hogy egy Naumann-rigóról van szó.
Nekünk, mezei embereknek nem sokban különbözik ez a madár a többi rigófajtától, de a madarászok többsége azonnal felismeri ezt a példányt. A következő oldalon bemutatom nektek közelebbről a kis madárkát!
Ez a madárfaj Johann Andrea Naumann, német természettudósról kapta a nevét, legfőképpen Szibéria területén találkozhatunk vele. Az erdővel borított, bokros aljnövényzettel rendelkező területeket szereti a legjobban, télen pedig Kelet-Ázsiában húzza meg magát. Európában csak ritkán találkozhatunk velük, néhány kóborló példány előfordulhat ezeket a területeken.
A madárka testhossza nagyjából 23 és 25 centiméter között mozog, szárnyfesztávolsága pedig 35-40 centiméter. Bogyókat, bogarakat, és hernyókat fogyaszt el legszívesebben, veszély esetén pedig hangos jelzéssel képes figyelmeztetni a többi állatot.
Fészkét fákra illetve bokrokra rakja, ami fűszálakból áll. Fészekalja 4-6 tojásból áll, melyen 14 napig kotlik. A fiókák még két hétig maradnak a fészekben. Rendkívül ritka vendég. Magyarországon az 1820-as évekből származó előfordulását az adat nagyfokú bizonytalansága miatt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Állandó Bizottsága nemrég törölte.