A legtöbben úgy gondolják, hogy minél tovább dolgoznak, annál több mindennel tudnak kész lenni. Szakértők szerint azonban ez nem feltétlenül igaz. Íme, miért…
Biztosan sokan ünnepelnék a napot, amikor végre a pénteket is a hétvégéhez csatolnák. A tudomány szerint ez lenne a helyes megoldás rengeteg problémára.
K. Anders Ericsson munkapszichológus kutatásainak köszönhetően fény derült arra, hogy az átlagember naponta 4-5 órányi érdemi munkát képes elvégezni. Amint a munkavégzés eléri a tetőpontot, a dolgozó akár fizikailag, akár szellemileg fáradni kezd, ami közvetlen hatással van az elvégzett munka minőségére. Ericsson szerint, ha a dolgozó rendszeresen arra van kényszerítve, hogy erején felül teljesítsen, káros szokásokat alakíthat ki nála. Ezek a szokások elvehetik azt az időt, amit egyébként produktív munkavégzéssel töltene.
Szakértők szerint az eredményes munka titka a rövidebb munkahét
Bizonyított tény, hogy azok a vezetők, akik rövidebb munkahéttel kezelik a dolgozók beosztását, nem csak a munkavégzés hatékonyságát és eredményességében tapasztaltak javulást, hanem a dolgozók pozitív munkamorálját és általános jó kedélyét is megfigyelték.
Ezt a Treehouse nevű cég vezérigazgatója, Ryan Carson is bizonyíthatja. 2006-ban bevezette a rendszert, aminek köszönhetően az alkalmazottaknak heti 32 órát kell dolgozniuk. Ennek eredményeképp a dolgozók jobban teljesítettek és szívesebben végezték a munkájukat. A vállalat éves jövedelme ez által többmillió dolláros emelkedést mutatott.
De mi a helyzet a munkáltatókkal? Tényleg jobb nekik ez? Lássuk a következő oldalon!
A rövidebb munkahét nem csak a dolgozók, de a munkáltatók számára is előnyös
A Reusser Design nevű internetes fejlesztő cég is ezt a munkarendet használja 2013 óta, és ezen nem is tervez változtatni. A cég alapítója, Nate Reusser elmondása alapján az alkalmazottak még a túlóráikat is szívesen teljesítik. Ezzel azt is elkerülhetik, hogy a hosszabb szabadságok előtt a különböző projekteket kapkodva csinálják meg.
Ugyanez vonatkozik a tanulókra
Amikor egy coloradoi iskolában bevezették a 4 napos iskolahetet, az irodalom- és matematikajegyek 6 és 12%-kal jobbak lettek, mint azoknál a diákoknál, akik heti 5 napot járnak iskolába.
2008-ban Utah állam kormányfője, Jon Huntsman indítványozta a munkahetek általános átrendezését.
Az államban működő munkáltatók 75%-a alkalmazza a rendszert, amiben 4 napos a munkahét, 10 órás műszakokkal. A változtatások hatásai szinte azonnal láthatóak voltak az épületek fűtésének és hűtésének költségeiben. Az extra szabadnap miatt a dolgozók pedig jobban meg voltak elégedve munkahelyükkel.