hirdetes

5+1 elfeledett pesti szakma – Te emlékszel még rájuk?

TK
Frissítve: 2024.06.12
Frissítette: ZH
Tejárus

Lámpagyújtó


A 18-19. század fordulóján felgyulladtak az első utcai olajlámpák Pest utcáin – napnyugtakor pedig a lámpagyújtogatóknak még létrán kellett hozzájuk felmászni, hogy megtisztítsák a búrákat, valamint olajat töltsenek a lámpákba. Enne oka, hogy gyufát még akkoriban nem ismerték, így a kabátgombjukon megtalálható üvegcséből dolgoztak – abban ugyanis kénsavas gyapotba beletöltött káliumkarbonáttal átitatott fácskákat hordoztak. Amikor az lobbot vetett, ezt a botot érintették a lámpa kanócához.


Milimári


A milimárik vagy tejáruslányok szinte csak és kizárólag Pest környéki német lányokból, asszonyokból álltak – hosszú lőcsös szekéren érkeztek meg hajnalban a fővárosba, ahol a szekéren magas, sárgarézzel abroncsozott fabödönökben szállítottak a tejet néhány kosár gyümölcs társaságában, esetleg zöldségek kíséretében. 

hirdetes


Általában csak törzsvevőket szolgáltak ki – a jobb módú pesti lakosoknak ugyanis többnyire saját tejárusuk volt, aki korán reggel házhoz szállította számukra a tejet, tejfölt, túrót, vajat.


Kucséberek


Elsősorban szlovák származásúak voltak – egészen az első világháború végéig koptatták a pesti utcákat. Jellegzetességük, hogy a vállukon átvetett széles szíjon egy hatalmas kosarat hordtak – amiben egy egész vegyeskereskedés volt megtalálható, benne mandula, cukorka, narancs, füge, pólyás baba, tükör, fésű, hajcsat…


A kucséberek szinte mindenhova betértek, ahol söröztek, boroztak, kávéztak vagy éppen kártyáztak. Ahogy pedig belépett egy-egy helyiségbe, magasra emelt kézzel megcsörgette titkos vászonzacskóját, melyben 90 szám volt elhelyezve – ezzel kezdődhetett is a lottójáték. Mindig akadtak, akik boldogan játszottak, és ha nyertek, akkor választhattak a kucséberek kincsei közül…

hirdetes


Buchwald-néni


Ők árusították azokat a krajcáros, majd filléres jegyeket, melyek jogot adtak a pesti parkok, sétányok látogatóinak, hogy leülhessenek a kihelyezett vas karosszékekre. A nénik gyakran váltáskát hordtak, kezükben egy óriási jegytömböt szorongattak.


Munkájuknak a Tanácsköztársaság vetett véget, amikor is a székek használata ingyenessé vált – a székek nagy része pedig a második világháború alatt megsemmisült.

Kép forrása: Fortepan / Kieselbach Gyula

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Sebestyén Márta

Sebestyén Márta: 1957-ben született Budapesten Sebestyén Márta, aki hazánk legismertebb... Tovább

Szűrös Mátyás

Szűrös Mátyás: Szűrös Mátyás magyar politikus, diplomata, az MSZMP vezető politikusa, az... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Retró