hirdetes

5 titokzatos rom a Balatonnál, ahova Neked is érdemes ellátogatnod

TK, ZH
Dörgicse Boldogasszony-templom

Mindszentkálla


A Kereki-domb tövében épült, feltehetőleg a 13. században. 1548-ban a törökök felperzselték az építményt – eredeti formájában egy egyhajós, egyenes szentélyzáródású, déli kapuzatú épületről beszélhetünk, feltehetőleg egy nyugati, kegyúri karzattal együtt. Az 1900-as években vincellérházként használták, mégis a második világháború után ismét elhagyatottá vált.


Amennyiben érdekel a templomrom, azt a Zánka – Köveskál – Gyulakeszi útvonalat követve lehet megtalálni, egy cserjékkel benőtt domboldalon.


Szentbékkálla


A Káli-medence Balaton-felvidék gyöngyszemének számít – itt található pazar kilátással a Töttöskáli templomrom. Egy egykori falu kapcsán történik meg említése, még az 1200-as évekből, a 19. században pedig még az épületet misézőhelyként használták – akkor már viszont csak romokról beszélhetünk. A templom mellett ezen a területen egy csodás panorámát is megtekinthetünk, mely a Káli-medencére nyílik.

hirdetes


Szentbékkállátról kell elindulnunk kelet és a hegyek felé, az Országos Kéktúra jelzéseit követve – pár száz méter után pedig már gyönyörködhetünk is az ámulatba ejtő romokban.


Zalahaláp


hirdetes
A templom Zalahaláp külterületén található meg, ahol középkorban a Tótdörögd nevű település állt. Mégis, ennek a romnak sokkal bonyolultabb a története, mintsem, hogy egy egykori faluhoz tartozott. A templom ugyanis kelet-nyugati fekvésű – csakúgy, mint a középkori templomok nagyobb része. Ugyanakkor az oltár ennél az épületnél már nem kelet, hanem nyugat felé nézett, mely a szokásos templomokkal pont ellentétesen működött. Ebből feltételezik, hogy az eredeti templom alapjára, egy későbbi épült már a 19. században – ez tekinthető meg a mai napig. Megtalálhatók róla források az 1958-as évekből, amikor még misét tartottak az épületben – tehát az utána lévő időszakban ment teljesen tönkre. Éppen emiatt is érdemes lesz felkeresni, hiszen ki tudja, meddig lesz még látható.


Zalahaláp és Nyirád között érdemes elindulni, először balra, majd jobbra kanyarodva – amennyiben nem csapadékos az időjárás, egészen a romokig el lehet jutni akár autóval is.

Te jártál már az említett látnivalók közül valamelyiknél?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Pataki vár

Pataki vár: A sárospataki vár vagy más néven Rákóczi-vár, a magyarországi késő... Tovább

Népszava

Népszava: A Népszava nagy múltú magyar politikai napilap. Eredetileg a Magyarországi... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kirándulás Magyar