Szabó Gyula, a nagy magyar mesemondónk
Most, hogy kicsit felelevenítettük Szabó Gyula munkásságát, szerintem mindenki talált magának olyan általa alakított vagy szinkronizált remekművet, mely közel áll a szívéhez. Szerintem az egyik ilyen a Magyar népmesék. Hiszen ki ne szeretné a daloló kismadarat, a Kaláka együttes dallamait, a főcímdalként megismert gyönyörű furulyaszót és Szabó Gyula játékos, humoros és sajátos mesélő stílusát? A népmeséket valamiért mindenki a sajátjának érzi egy kicsit.
Idézzünk fel 3 kedvenc népmesét, szánjunk rá csupán fél órát a napunkból!
Magyar népmese: A pulikutya
Jézus és Szent Péter (Jézus tizenkét apostolának egyike) koldusruhában járják az országokat faluról-falura, míg nem befogadják őket éjszakára. Jézus meghálálja a gazda és felesége önzetlen jószívűségét és megáldja őket egy fiúgyermekkel, akinek minden kívánsága valósággá fog válni. Ám a történet nem ilyen egyszerű, ugyanis a gazda szolgálója ezt meghallja és amint lehetősége adódik el is rabolja a gyermeket, hogy úgy élhessen, mint egy király.
Vajon rájön a fiú, hogy a szolgáló nem az édesapja? Hogyan kapcsolódik a pulikutya a meséhez? Azt a meséből megtudhatod:
Magyar népmese: A kőleves
Ki ne emlékezne A kőleves paródiájára, melyben Katona József és Babi néni strandra mennek. Szerintem mindenki arcára mosolyt csalt, de lássuk csak az eredeti népmesét!
A tipikus mesei kezdéssel hol volt, hol nem volt egy szegény, háborúból visszatérő katona, aki faluról-falura jár egy kis élelem reményében. Miután megunja, hogy senki sem szánja meg, elhatározza, hogy a következő háznál bizony ő fog főzni, nem is akármit: kőlevest.
A kőleves cserfes, titkos receptjét megtudhatod a meséből, ugyanis nagyon rafináltan kicsalja az alapanyagokat az öregasszonytól a katona:
Magyar népmese: A csillagszemű juhász
Szintén egy tipikus mesei kezdés, ahol a szegény ember fia elindul szerencsét próbálni. Juhásznak áll, majd egy olyan faluban telepedik le, ahol él egy hatalmas király, aki ha csak egyet tüsszent is, az egész falunak jó egészséget kell kívánnia. Noha a juhász rafinált, mert csak abban az esetben kíván egészséget a királynak, ha nekiadja a lánya kezét.