hirdetes

Hogyan fehéríthetjük fogainkat otthon természetes módon? (Tipp)

SzSz

Sok ember nem szívesen választja a rendelői fogfehérítést, a különböző vegyszerek miatt. Így sokan a természetes fogfehérítés mellett döntenek. De milyen természetes anyagokkal fehéríthetjük fogainkat otthon?  

Otthoni fogfehérítés

Mitől lesznek egyáltalán sárgák a fogak? 

Sok oka lehet annak, ha fogaink besárgulnak. Bizonyos ételek és italok például elszínezhetik a fogak zománcát, valamint a fogak felületén és a közöttük lévő felhalmozódott lepedék is sárga fogakhoz vezethet. Például a kávé és a bor idővel elszÍnezhetik fogainkat, illetve a dohányzás is. 

Ezenkívül fogaink sárgának tűnhetnek akkor is, ha a zománc erodálódott annyira, hogy a dentin kerül előtérbe, amely a zománc alatt fekszik. A Dentin (csontos szövet) természetesen sárgás-barnás színű, tehát a zománc elvesztése azt jelenti, hogy ettől is sárgák lehetnek fogaink. A magas savtartalmú élelmiszerek - például a bogyós gyümölcsök, és a szóda -, illetve a cukorfogyasztás is hozzájárulhatnak a sárguláshoz és a zománc romlásához. 

A fogak fehérítésének természetes módjai

Ugyan a rendelői fogfehérítés ma már egyáltalán nem roncsolja a fogakat és az ínyet sem, mégis sokan tartanak tőle. Ma már találhatunk pár természetes szájhigiéniai terméket a piacon, amelyek segíthetnek a fogfehérítésben, mégsem olyan hatásosak, mint a fogorvos által elvégzett fogfehérítés, azonban egy próbát megérhet. 

Ezeket próbáld ki a természetes otthoni fogfehérítésre:

 

Szódabikarbóna 

A szódabikarbónát sokféleképpen felhasználhatjuk: sütés közben, mosogatószerként, mosáshoz és emellett a fogak tisztításához is. A szódabikarbóna természetes fehérítő hatással rendelkezik, így találhatunk a piacon olyan fogkrémet is, amely tartalmazza ezt az anyagot.  

hirdetes
A szódabikarbóna enyhén csiszoló hatású, így segít eltávolítani a felhalmozódott lepedéket és a sárgult foltokat a fogakról, emiatt a baktériumok ellen is remekül használható. 
A szódabikarbóna felhasználása: keverjünk össze 1 teáskanálnyi szódabikarbónát 2 teáskanálnyi vízzel (ez pasztaszerű állagot eredményez), és hetente néhányszor mossuk meg vele fogainkat. 

Almaecet

Az almaecetet természetes fertőtlenítőszerként használjuk már évtizedek óta. Az almaecet fő alkotóeleme az ecetsav, amely megöli a baktériumokat. Ez az antibakteriális tulajdonság az, ami hasznossá teszi a szájtisztításhoz.

Emiatt pedig a fogfehérítéshez is remekül használható. Ugyan felhívjuk a figyelmet arra, hogy az almaecet túlzott használata roncsolhatja a fogzománcot, ezért nem szabad mindennap használni. Érdemes inkább vízzel hígítva használni hetente egyszer fogmosásra vagy öblögetésre. 

hirdetes

Gyümölcsök

Igen, a gyümölcsök is sokat segíthetnek a fogak fehérítésében. Elsősorban az eper és az ananász az egyik legjobb választás, hiszen olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek eltávolítani a fogakon lévő baktériumokat. Emellett a gyümölcsök és zöldségek általánosságban jót tesznek egészségünknek, emellett fogainknak is. A nyers gyümölcsök és zöldségek fogyasztása segítenek eltávolítani a fogak közé szorult ételmaradékokat és baktériumokat. 

Kurkuma

Többen állították már, hogy a kurkumával való fogmosás is segíthet a fogfehérítésben. Ugyan a kurkuma sárgás színe könnyen elszínezheti az ételt is, így nem feltétlenül állítanánk, hogy ez az egyik legjobb módszer a fogak fehérítésére. Sokan mégis azt állítják, hogy a fogak tisztítására rendkívül jó hatással van, így érdemes egyszer kipróbálni. 

Aktív szén 

A piacon sok olyan fogfehérítő termékkel találkozhatunk, amely faszén tartalmú. Az aktív szén koptatóképessége lemossa a fogakon lévő lepedéket és a baktériumokat. Emiatt a fogakon lévő foltokat eltávolíthatjuk a faszén segítségével, ebből következve pedig fogaink fehérebbek lehetnek. 
Vásárolhatunk akár sima szénport, amit belekeverhetünk a fogkrémünkbe, vagy kapható már széntartalmú fogkrém is. A szakemberek azonban nem tanácsolják mindennapos fogmosásra, hiszen a szén koptató hatása károsíthatja a fogzománcot. 

Sokan javasolnak mindenféle természetes alapanyagot a fogak fehérítésére, amelyeket ugyan érdemes kipróbálni, a leghatásosabb módszer, ha felkeresünk egy fogorvost. Manapság már a rendelői fogfehérítések nem roncsolják a fogzománcot, és akár 3-5 árnyalattal fehérebbek lehetnek fogaink már egy kezelés után. Ha megbízható fogorvost keres, válassza a Lévai Dental Fogászati Magánrendelőjét! 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Fehér magyar tyúk

Fehér magyar tyúk: Ha vidéken sétálgat az ember, akkor a barna tyúk mellett ez az a fajta,... Tovább

Mátyás Corvinái

Mátyás Corvinái: Mátyás király nem csak a szigoráról, seregéről, igazságosságáról,... Tovább

Tovább a lexikonra