Egy nokedli recept ami egyszerű, de nagyszerű köretnek számít. A nokedli, amit már nagyanyáink is imádtak, éppen egyszerűsége, és nagyszerűsége, na meg olcsó előállítása miatt. Bár nagyon egyszerű elkészíteni, mégis van pár buktatója. Nagymamámat kértem meg, hogy részletesen mutassa be a tökéletes nokedli elkészítsenek menetét, és avasson be a nokedlikészítés apró titkaiba, trükkjeibe. Mutatom is a tökéletes nokedli elkészítésének a módját!
#1: A nokedli hozzávalói
Kezdjük rögtön a hozzávalókkal, amennyi ház, annyi nokedli, ki erre, ki erre esküszik, és most nagymamám receptjét követem. 4 fővel számolva 50 dkg búzafinomlisztre, egy három db tojásra, vízre, sóra, valamint egy kis zsiradékra van szükség. De meg lehet bolondítani némi snidlinggel, medvehagymával vagy spenóttal esetleg fokhagymával a nokedlit, ízlés szerint!
#2: A nokedli tészta bekeverése
Ha megvannak a hozzávalók, akkor indulhat is a nokedli tésztájának kikeverése! Első lépésként szórd egy mély tálba a lisztet, készíts egy lyukat a közepébe, és ide üsd bele a tojást. Nagymamám szerint a túl kevés tojástól a tészta ragadós lesz, a túl soktól pedig elveszíti a galuska jellegét, ezért figyelni kell a megfelelő mennyiségre! A tojás beleütése után adj hozzá sót, többször egy kevés vizet, úgy, hogy fakanállal lazán össze tudd dolgozni, csak addig keverd, amíg az alapanyagok éppen elvegyülnek. A tökéletes állagú nokedli se túl kemény, se túl lágy! Plusz tipp: Közvetlenül a kifőzés előtt keverd be a nokedli tésztáját, mert állás közben megkeményedik. Mielőtt nekiállsz, forralj sós vizet egy fazékban a kifőzésben, majd vedd takarékra a lángot, amíg a tésztát kavarod.
#3: A nokedli kiszaggatása
Forrald fel a vizet (újra), amikor lobog, egyszerűen csak szaggasd bele a galuskát. A legegyszerűbb módszer, ha a tésztát adagonként megnedvesített nyeles vágódeszkára, vagy kis tányérra teszed és a késsel leválasztva kisebb darabokat finoman a vízbe ejtesz. De két kanál segítségével is egyszerűen formázhatsz galuskákat. Vagy erre a célra való fazékra helyezhető nokedliszaggatóval is, ebben az esetben arra figyelj, hogy a szaggatót mindenképpen be kell vizezni, mielőtt egyenletesen keresztülnyomod rajta a masszát! Bátran kísérletezz a technikákkal, mindenkinek más módszer válik be jobban!
#4: A nokedli főzése
Egyik nagy titka a nokedli főzésének, hogy nincs idő gondolkodni, a szaggatással igen is sietni kell! Hiszen az elsőként kiszaggatott galuska már fől a fazékban, mikor a másodikat, vagy éppen a sokadikat szaggatod, ezért nem szabad sok időnek eltelnie közben! Érdemes kisebb adagokban főzni, kevergetés mellett. Akkor főtt meg, ha feljön a felszínre a nokedli, ekkor szűrőkanál segítségével szedd ki, és csurgasd le. A következő adaghoz akkor kezdj hozzá, ha újra forr a víz!
#5: És végezetül az öblítés
Hatalmas vita övezi a kérdést: le kell-e öblíteni a nokedli, vagy sem? Öblítés nélkül a galuska kissé ragacsos lesz, a mosás viszont eltávolítja a felületéről a tápanyagokat, továbbá lehűti a tésztát. A megoldás, ha némi felforrósított sertés- vagy libazsírba vagy vajba, esetleg olajba forgatod a kész nokedlit, az étel jellegétől függően!
És íme, kész is a tökéletes nokedli, nagymamám receptje alapján! Akár egy tartalmas pörkölt mellé, akár egy könnyed zöldséges fogáshoz készíted, ez a galuska mindig biztos siker lesz az asztalnál. Az elkészítése egyszerű, de egyben varázslatos is, ahogy néhány alapanyagból pillanatok alatt igazi házias étel születik. A legjobb pedig, hogy a nokedli sokféleképpen variálható – snidlinggel, fokhagymával, vagy akár medvehagymával megbolondítva mindig új ízeket hoz az asztalra. Fogj hozzá bátran, és élvezd a konyhában töltött idő minden pillanatát, hiszen a legjobb ételek nemcsak a tányéron, de a közös élmények során is készülnek!