Április 1. - Bolondok napja :)
Igen, jól látod a naptárban is, ma április elseje van, a tréfálkozások és az átverések napja. Mi ezért most átvertünk téged, természetesen Budapest továbbra is Magyarország csodálatos fővárosa, reméljük, örökké! Bízunk benne, hogy nem haragszol meg ránk ezért a kis átverését!
Április 1. története
Április bolondja a népszokás szerint az, akit április elsején rászednek, a bolondját járatják vele. A rászedett személy az április bolondja. Több országban elterjedt szokás. Eredete nem tisztázott. Egyik magyarázata szerint kelta népszokás volt, hogy április kezdetén vidám, bohókás tavaszi ünnepeket ültek. Más magyarázat szerint IX. Károly francia király egyik rendeletéből ered. 1564-ben az új esztendőt április 1-jéről január 1-jére tétette. Az akkor szokásban lévő újévi ajándékozás megmaradt, de a rendelet után április elsején már csak bolondos ajándékot adtak egymásnak az emberek.
Más feltételezések szerint Franciaországból ered ez az esemény. Ott ugyanis április elsején kezdődött az újév. Ekkor ajándékokat adtak egymásnak. Egy 1564-es rendelet azonban január elsejére tette át az év kezdetét. Az ajándékozás szokása megmaradt, de innentől kevésbé költséges, inkább vicces ajándékokat adtak. Április bolondja az a személy, akit elsején tréfásan rászednek. A gyerekeket is gyakran ugratták, boltba küldték hegedűbillentyűért, trombitahúrért vagy esernyőmagért.
Névnapok: Hugó, Agád.
Ezen a napon született:
• Puskás Ferenc válogatott labdarúgó, edző, az Aranycsapat kapitánya, megkapta a Nemzet Sportolója címet. Olimpiai aranyérmes és világbajnoki ezüstérmes.
Ezen a napon hunyt el: Molnár Ferenc író 1952-ben.
Április az év negyedik, 30 napos hónapja a Gergely-naptárban. A hónapot Mars kedveséről, Venusról nevezték el, Venust ugyanis Aperirének is hívták. A név a latin aperireszóból származik, melynek jelentése „megnyitni” – ez valószínűleg utalás az ekkor kinyíló természetre. A 18. századi nyelvújítók szerint az április: nyilonos. A népi kalendárium Szent György havának nevezi.