Wass Albert: A kastély árnyékában
A „Mire a fák megnőnek” című regény folytatásaként jelenik meg „A kastély árnyékában” regényének. A mű Erdélyben játszódik egy birtokon és a hozzá tartozó faluban. Bemutatja a kiegyezés utáni erdélyi magyarok helyzetét. Az író a nehézségeket tárja fel az olvasónak és kemény kritikát fogalmaz meg a népről. A mindig felmerülő kérdésekre próbál meg választ adni és rámutat arra, hogy változtatni mindenkinek kell nemcsak az egyik oldalnak.
„Csak néha érezte, mikor az apjára gondolt, hogy talán van mégis egy másik út is, s hogy hátha az az igazi. De tudta, hogy az életben a hibákat kijavítani nem lehet. Az élet olyan, mint a mellény: ha rosszul gombolta az ember, hiába keresi rajta a hibát. Ki kell gombolni végig az egészet, és kezdeni elölről.”
Wass Albert: Egyedül a világ ellen
Wass Albert 1943-ban írta ezt a remekművét, melyben különböző népmesei fordulatokkal mondja el egy árva legény történetét. Mártonka, az Istenszékén élő fiú egy szegény öregember mellett nőtt fel, aki halála után nem hagyott rá mást, mint a hitét az igazságban. Mártonka útnak indul és ez idő alatt nem csak férfivá érik, hanem az általános emberi értékeket közvetíti a falunak.
A magára hagyott magyarság szimbóluma a fiú, aki a háborús nemzedék alakja.
Wass Albert: Vérben és viharban
Ebben a kisregényben Wass Albert leírja Attila leszármazottjainak erdélyi letelepedését és a székelyek eredettörténetét. Az Egyedül a világ ellen gyermekhőse is az életben maradást mutatja tetteivel. A két mű példázataként egyre csak erősíti a magyarságtudatot az emberekben. A cselekmények meglepő fordulatokat és nagyszabású csatajeleneteket tartalmaz.
Ez a regény nyomon követi a hunok fölötti uralomért folytatott viszályokat, amikben megjelenik az „emberi tényező”.
Wass Albert: Adjátok vissza hegyeimet!
Az 1949-ben megjelent regény nem sokkal a Trianoni döntés után játszódik. A mű az erdélyi magyarok küzdelmét mutatja be a jogaikért, amiktől megfosztották őket. Furcsa lehet, hogy a főszereplő neve rejtett a mű végéig, valószínűleg azért, mert ő egyedül képviseli az összes Erdélyben élő magyart. A főszereplő élete ingadozó, mivel amennyire boldog a Magyarországhoz történő visszacsatolás után a családjával, olyannyira szomorú Erdély elvesztése miatt.