A WHO álláspontja az AstraZeneca vakcinával kapcsolatban
Az Európai Unió néhány országában ideiglenesen felfüggesztették az AstraZeneca COVID-19 vakcina alkalmazását óvintézkedésként, miután arról érkeztek jelentések, hogy az oltást kapó személyeknél ritka véralvadási rendellenességeket fedeztek fel. Az EU más országai - ugyanezen információk figyelembevételével - úgy döntöttek, továbbra is használják az oltást. A COVID-19 elleni oltás nem csökkenti az egyéb okokból eredő betegségeket vagy haláleseteket.
A vénás tromboembólia világszerte a harmadik leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség. A kiterjedt oltási kampányokban rutinszerű, hogy az országok jelezzék az oltás követő esetleges ne várt eseményeket, azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az események magához az oltáshoz kapcsolódnak, de fontos ezeket kivizsgálni. Ez azt is mutatja, hogy a felügyeleti rendszer működik, és hogy hatékony ellenőrzések vannak érvényben. Az Európai Unió néhány országában ideiglenesen felfüggesztették az AstraZeneca COVID-19 vakcina alkalmazását óvintézkedésként az oltást kapó személyek ritka véralvadási rendellenességeiről szóló jelentések alapján. Az EU más országai - ugyanezen információk figyelembevételével - úgy döntöttek, hogy immunizációs programjaikban továbbra is használják az oltást.
A WHO rendszeres kapcsolatban áll az Európai Gyógyszerügynökséggel és a szabályozókkal szerte a világon a COVID-19 vakcinák biztonságáról szóló legfrissebb információkért. A vakcinák biztonságával foglalkozó globális tanácsadó bizottság WHO COVID-19 albizottsága gondosan felméri az AstraZeneca vakcina legfrissebb rendelkezésre álló biztonsági adatait. A felülvizsgálat befejezése után a WHO haladéktalanul közli a megállapításokkal a nyilvánosságot. Jelenleg a WHO úgy ítéli meg, hogy az AstraZeneca oltás előnyei meghaladják a kockázatokat, és javasolja az oltások folytatását.
Te mit gondolsz? Szavazz!
Te mit gondolsz az AstraZeneca oltással kapcsolatban?
Te mit gondolsz az AstraZeneca oltással kapcsolatban?