Az ősz egyik legegészségesebb és egyben legfinomabb ételét mutatom be nektek, ami nem mellékesen a magyarok egyik legnagyobb kedvence. Ismerjétek meg ti is a zakuszkát, és készítsétek el a legszuperebb recept alapján!
Mi is az a zakuszka?
A zakuszka eredetileg Örményországból, vagy Grúziából származó, de Moldován keresztül Erdélybe került és ott igen népszerű, kenyérre kenhető, különféle zöldségekből es paprikából készült krém, amely felhasználható az ételek ízesítésére és felhasználható tésztaételekhez is hozzáadott mártásként. Az ételízesítésen kívül előételként, szendvicskrémként, salátaként is használja az orosz, bolgár, román, szerb, erdélyi konyha. Néhány változatát gombóccá összegyúrva készítik el.
Erdélyben több fajta zakuszkát is készítenek. Eredetileg a paprikakrémet sült padlizsánnal készítik, de ezt babbal, és erdei gombákkal (főleg rókagombával vagy vargányával) is helyettesíthetik. Íze és formája hasonló a Magyarországon néha kapható kaukázusi, grúz specialitáshoz a padlizsán nélküli Adzsika (Аджика) nevű ételízesítőhöz, bár az erdélyi zakuszkának rengeteg ízváltozata van, hiszen minden erdélyi háziasszony másképp készíti és fűszerezi. Magyarországon szláv eredetű nevén ismert: a zakuszka jelentése: harapnivaló, előétel, amely jelentősen élénkíti az étel ízét. Etimológiai szempontból a zakuszity szó befejezett alakja. A nyugati országokban a Hors-d'œuvre kategóriába sorolják be. Most pedig nézzük a receptet, amit a következő oldalon osztok meg veletek!
A zakuszka íze akkor az igazi, ha szabad tűzön sütjük meg a zöldségeket, mert így egy kis füstös zamat is kerül majd a ételkülönlegességbe.
Most nézzük a konkrét hozzávalókat, 12 befőttes üveghez, amelyek 400 ml-ek!
- 5 kg sült padlizsánra
- 3 kg sült paradicsom paprikára
- 3 kg sült kápia paprikára
- 1 kg hagymára
- 2 liter paradicsomlére
- 1 liter étolajra
- sóra
- borsra
- babérlevélre
- borsikafűre (csombor)
A megsütött zöldségeket megtisztítjuk, kiszedjük a magokat, és hagyjuk kihűlni. Ezután fel kell apróra vágni, vagy a robotgépben durvára összeturmixolni.
A hagymát is daráljuk le, és egy nagy fazékba téve töltsük rá az olajat, és pirítsuk meg. Majd mehet bele a padlizsán, a paradicsom paprika, a kápia paprika. Kis tűzön főzzük 25–30 percig, majd utána mehet bele a paradicsomlé, a babérlevél és a borsikafű. Sózzuk, borsozzuk is. Az egészet addig főzzük, míg az olaj feljön a tetejére, ha ez megtörtént, akkor lezárjuk. A sütőt előmelegítjük 170 Celsius fokra.
A zakuszkát üvegekbe tesszük, miután kissé kihűltek, becsavarozzuk, rátesszük egy tepsire, és egy órára betesszük a forró sütőben. Mikor kivesszük, akkor abroszokkal, takarókkal beborítjuk, és hagyjuk, hogy fokozatosan kihűljenek. A kész zakuszkát, hűvös, napfénytől mentes helyen tároljuk.