Ugyanakkor, érdemes kiemelni, hogy az sem a legjobb megoldás, ha azzal igyekszünk ellensúlyozni zöldségeink nyers mivoltát, hogy azokat túlfőzzük – érdemes kitapasztalni azt, hogy mennyi az ideális idő, míg minden szépen megfő, és ízletes lesz. Ehhez lesz majd rendkívül fontos az alapanyagok elhelyezése – ezáltal minden puhává válhat, esetlegesen meg is indulhat a remélt enyhe pirulás.
Nézzük tehát kategóriánként, hogy mit hova érdemes elhelyezned ételed készítése során.
A keményebb zöldségek
Ebben a kategóriában elsősorban a krumplira, érdesburgonyára, céklára kell gondolni – mégis ide sorolható még a zeller, a karalábé, a répa, valamint a fehérrépa is.
Ezekre kell majd leginkább odafigyelnünk – kemény húsuk végett általában sokkal lassabban képesek megsülni, emellett pedig vastag héjuk is van, ami szintén meghosszabítja majd a főzési időt. Mégsem éri meg őket kihagyni ételünkből – talán éppen a hosszabb főzési idő végett tudnak különleges ízvilágot kölcsönözni egy-egy menünek.
Érdemes mégis, amennyiben ilyen alapanyagokkal dolgozunk, mindet gondosan meghámozni, illetve egyforma, nagyjából arányos darabokra vágni – mind méretben, mind alakban, ezzel is segítve egyenletes sülésüket.
Mi legyen az olyan zöldségekkel, amik zsengék?
Itt elsősorban a paprikáról, a brokkoliról, a karfiolról lehet beszélni, de ide köthető a kelbimbó, a cukkini, a hagyma, illetve a zöldbab is.
Ezek a zöldségek könnyen párolódnak, egyáltalán nem kell számukra sok idő, az előző kategóriával szemben. Ez elsősorban magas nedvességtartalmuknak köszönhető – viszont ugyanerre vezethető vissza, hogy nem is hordoznak magukban túlzottan intenzív ízeket, csupán a felületük fogja fel a fűszeres olajat.
Amennyiben ezekkel szeretnél dolgozni, érdemes őket nagyobb darabokban hagyni – ezzel képes leszel majd megakadályozni mind a nyers állapotot, mind a túlfőzést. Figyeljünk fokozottan oda aprításukra, ugyanis, ha túl picik, akkor képesek könnyedén odakapni.
Te szereted a zöldséges ételeket?