A kelkáposzta amellett, hogy magas vitamintartalommal és fitonutrienekkel rendelkezik, egy kalóriaszegény zöldségről beszélhetünk kapcsán. Fogyasztása fontos szerepet játszik a rákmegelőzésben, illetve köztudottan hozzátartozik egy egészséges életmód, étrend kialakításához.
Elsődlegesen a kelkáposzta saláta-alapanyagnak számít, így nyersen fogyasztják, mégis gotrieneket tartalmaz, amik befolyásolhatják a pajzsmirigyműködést – példának okáért úgy, hogy rontják az ahhoz szükséges jód felszívódását. A hőkezeléssel ugyanakkor ezt a problémát képesek lehetünk leredukálni. Ez nem csak a kelkáposztával kapcsolatban segíthet, hanem általánosságban véve az összes keresztesvirágúnál.
Erre fokozottan oda kell figyelni a pajzsmirigyzavarral élőknek, nekik is főleg akkor, ha nagyobb mennyiségben szeretnének fogyasztani a zöldségből.
Paradicsom
A paradicsom színéért az úgynevezett likopin felelős, ami egy vörös színű pigment. Emellett ez egy antioxidáns vegyület, mely majd a szabad gyökök elleni védelemben játszik nagyobb szerepet, illetve a rákos megbetegedések, a csont-, a tüdő- és a prosztatadaganat, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is segíthet. Ez a zöldség képek könnyedén megemelni a HDL-koleszterin szinten, mellyel párhuzamosan csökkenti az LDL-koleszterin mennyiségét – ez annyit jelent, hogy óvja az ereket, valamint stabilizálja a vérnyomást.
A hőkezelt paradicsom több likopint tartalmaz, mint a nyers változat, és bár ebben a változatban a C-vitamintartalom jelentősen kisebb, rengeteg más pozitív hatását képes a zöldség kifejteni.
Spenót
A spenótot általában az emberek főzelékként fogyasztják, de nyersen akár salátaként is megállja a helyét. Amennyiben főzzük, akkor ez a zöldség hajlamos összeesni, ami annyit jelent, hogy többet fogyaszthatunk belőle, így is kihasználva a levelek jótékony hatásait.
A már megfőtt spenótnak már kevesebb az oxálsavtartalma, mint a nyers változatnak, így kevesebb esélyt adva egy esetleges vesekő kialakulásának, valamint nem is rontja majd a vas és kalciumfelszívódását szervezetünkben.