Miskolc és környéke, de leginkább Lillafüred egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hazai turisztikai célpontok terén, ezt az is bizonyítja, hogy a Zsófia-kilátó az egyik legkülönlegesebb hazai kilátókínálatban. Ezt sokan meg tudják erősíteni, hisze páratlan kilátással rendelkezik Lillafüredre, ami minden arra járó turistát magával ragad!
Lillafüred látnivalói a Zsófia-kilátóból
Az nemrégiben felújított Zsófia-kilátót gyakran nevezik a kilátók királynőjének, hiszen úgy helyezkedik el Lillafüred felett, ahogy az egy igazi felségtől elvárható. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2022-ben elnyerte az Év Kilátója címet. A 2023-ban átadott kilátó gyorsan mindenki bakancslistáján szereplő hellyé vált, akár járt már Lillafüreden, akár nem! Az építményből minden évszakban csodás kilátás nyílik a Palotaszállóra és környezetére: látni lehet innen a függőkerteket, a Hámori-tavat és csónakkikötőjét is, távolabbra tekintve pedig megcsodálhatjuk a környező hegyeket, valamint a Szinva és Garadna völgyeket.
A kilátók királynője, a lillafüredi Zsófia-kilátó és története
A Zsófia-kilátónak igazán különleges története van, hiszen ez volt az első vidéki kilátótorony, amelyet több mint 120 évvel ezelőtt készítettek. A Zsófia-kilátó terveit Szűcs Sándor, egy miskolci mérnök készítette és nevét a borsodi báró és vármegyei főispán, Vay Béla feleségéről, gróf Teleki Zsófiáról kapta. Ugyan a tervek már elkészültek az 1890-es évek végére, csak tíz évvel később válhatott Lillafüred neves látnivalói közé, ugyanis 1900-ban adták át, de azonnal hatalmas sikert aratott a miskolci turisták körében. A II. Világháború ugyan sok mesés épületünket és építményünket megviselte, a kilátó túlélte a háborút, viszont 1950-ben úgy döntöttek, hogy katonai célok miatt a kilátót lebontják és antennát tesznek a helyére. Ez sajnos így is lett.
2022, az újjáépítés éve
Tavaly nyáron azonban végtére sikerült átadni az újjáépített Zsófia-kilátót, amely gyönyörű látképével a Palotaszállóra, ma már újra kecsegteti a kirándulni vágyókat Lillafüredre.
Az újjáépítés során a kilátó alsószintjét kőburkolatból alakították ki, és a régi létrás megoldás helyett egy biztonságos lépcsőt építettek a felmászáshoz. Nem csak a kilátó biztonságosságára, de az esztétikájára is ügyeltek az újjáépítés során, így tetejét egy kupola koronáz meg, amit, ha múltjával összekapcsolunk, akkor már érthetjük is a kilátók királynője elnevezést.
A kilátót gazdagították különböző tájékoztató és informatív elemekkel is, hogy ne csak a szép látványt élvezhessük, de a hely történelmével is megismerkedhessünk, ha ellátogatunk a kilátóba. A kilátó újjáépítését mintegy 50 millió forintnyi támogatásból sikerült megvalósítani, ami alatt kifejezetten ügyeltek, hogy az itt található természeti értékek semmiképp ne sérüljenek.
A Zsófia-kilátó megközelítése
A Zsófia-kilátót Lillafüreden találjuk, amit megközelíthetünk autóval, busszal vagy a Lillafüredi Állami Erdei Vasúttal is.
Ha túrázni szeretnénk, akkor érdemes a lillafüredi Palotaszállótól elindulnunk gyalog, és a Hámori-tó sarkától megkerülve a függőkerteket, követni a K+ jelzést. Ezen az útvonalon haladva lassan elérkezünk a Kohászati Múzeumhoz, ahonnan már a K háromszög jelzésen kell tovább haladnunk, amely felvezet a hegyoldalon.
A kilátóhoz körülbelül 1,8 kilométeres túraútvonalon juthatunk el, a szintkülönbség pedig 141 méter.
A kilátó egyébként ingyenesen látogatható.
Forrás: a kép forrása: Fortepan.hu - Szekrényesy Réka