Budapest jelenleg legnagyobb Zsolnay kiállítása tekinthető meg a Városliget szomszédságában, a főváros egyik legjelesebb szecessziós épületeként számon tartott ResoArt Villában. A páratlan gyűjtemény a Zsolnay porcelánművészet legszebb darabjait vonultatja fel, a klasszikus remekművektől a ritka, különleges alkotásokig. Az impozáns helyszín és a gyűjtemény gazdagsága minden művészetkedvelőt magával ragad, így egy valódi időutazásra csábít a magyar iparművészet történetébe.
Tavaly nyitották megy a Zsolnay kiállítást és a csodaszép villát
Ez a Városligeti fasor végében álló villa a századfordulós szecesszió egyik legszebb darabja, ilyen színvonalú épületből egész Európában nagyon kevés van. Korántsem természetes, hogy a nagyközönség mostantól belülről is megtekintheti a villát és az abban elhelyezett műgyűjteményt, de az, aki ezt az épületet megvásárolta és felújíttatta, nem saját magának állította helyre, hanem a köz javára. Szabó András műgyűjtő mindkét féltett kincsét "megosztja" a látogatókkal, az új kiállítás pedig a Városliget gazdag szabadidős kínálatát egy csokorba gyűjtő Liget+ programajánlatába is bekerül - közölte.
A Zsolnay kiállítás és a csodaszép városligeti villa története
A szecessziós villáról megvásárlásakor, az 1990-es években kiderült, hogy a 2. világháború utáni renoválása nem korhű módon történt. Ezért kutatás indult, majd ennek eredményeit és számos archív fényképet felhasználva több ütemben állították helyre a villát, visszaadva annak régi fényét. Az épület sokáig irodaházként működött, néhány éve azonban az a döntés született, hogy kiállítóközponttá alakítják, hogy itt mutassák be a gazdag kollekció legszebb darabjait.
A Zsolnay kiállítás mellett mit láthatunk a villában?
A gyűjtemény egyik legjelentősebb része a több mint ezer darabos Zsolnay-kollekció, amelyből a villában mintegy ötszáz alkotás látható. Ezt egészíti ki a "Balaton festőjeként" ismert Egry József képeinek mintegy száz darabos gyűjteménye, valamint a Rippl-Rónaitól a nagybányai festőiskola mesterein át a kortárs szentendrei alkotókig terjedő válogatás, amelyekbe szintén betekintést kínál a ResoArt Villa kiállítása. A ház négy termét elfoglaló Zsolnay-kiállítás a gyár sikertörténetét mutatja be az 1870-es évektől az 1920-as évek végéig, végigkövetve, hogyan vált a Zsolnay kis pécsi manufaktúrából világhírű vállalattá.
Hogyan látogatható a városligeti villa, és a Zsolnay kiállítás?
A villa előzetes bejelentkezés után, vezetéssel látogatható, illetve egy, a városligeti Millennium Házától induló szecessziós séta keretében is megtekinthető. Emellett az épület egyedi rendezvényhelyszínként is megnyitja kapuit. A villa egyébként tényleg csodaszép, és nagyon különleges. A villaépületen a szecesszió magyaros irányvonala keveredik a korszak uralkodó nemzetközi stílusjegyeivel. A homlokzatot dús ornamentika díszíti, a különleges alakú, ólomüveg ablakokat pávák, oroszlánfejek és burjánzó indák szegélyezik, az oromfalon pedig a festészet, a szobrászat és a műépítészet allegorikus figurái láthatók.
A homlokzattal harmonizáló, kovácsoltvas kerítés Jungfer Gyula alkotása. A házba belépve megcsodálható a Róth Miksa műhelyében készült, hatalmas üvegablak, amely javarészt eredeti állapotban vészelte át az elmúlt század viszontagságait, az emeletre felvezető színes, kovácsoltvas lépcsőkorlát pedig Hochmann József lakatosmester munkája. A ResoArt Villa kiállítására és a vezetett épületsétákra a Liget Budapest jegyrendszerében lehet időpontot foglalni IDE kattintva.
Ez a kiállítás nem csupán egy egyszerű látogatás, hanem egy igazi időutazás a magyar művészet és iparművészet aranykorába. A ResoArt Villa, Budapest egyik legszebb szecessziós épülete, méltó otthona ennek a kivételes gyűjteménynek, amely Zsolnay porcelánok és magyar festőművészek alkotásain keresztül meséli el a múlt történeteit. Ha szereted a művészetet, a különleges építészeti remekeket és a történelmi értékek megőrzését, ez a hely egyszerre nyújt esztétikai élményt és kulturális feltöltődést. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy a Villa egyedi szépsége mellett a magyar művészettörténet egy különleges szeletébe is betekinthess!
Forrás: Forrás: MTI