7. Gyógynövény: Szegfűszeg
A szegfűszeg a tél és a hideg napok egyik kedvenc fűszere. A keleti kultúrák kedvelik nyugtató, stresszoldó hatása miatt, sőt, még afrodiziákumként is számontartják. Hatékony émelygés és hányinger esetén még a terhesség időszakában is. Megfázás és léguti fertőzésekre is jó, de emésztést javító hatásáról is ismert. Flavonoidokat és antioxidánsokat, valamint eugenol vegyületet tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak. Az eugenolról érdemes még tudni, hogy a vércukorszint szabályozásában is szerepet játszik.
8. Gyógynövény: Rooibos
A rooibos tea rendkívül népszerű. Jótékony hatásai azonban kevésbé ismertek manapság. Ez egy ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag növény, ami sok egyéb mellett görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén hatású. Az emésztés elősegítésén és az ásványianyag utánpótlásán túl használják álmatlanság elűzésére és hasnyálmirigy bántalmakra, valamint enyhíti a szénanátha tüneteit, az asztmát vagy a fejfájást.
9. Gyógynövény: Orbáncfű
Az orbáncfüvet hagyományosan gyomor-bélfekély kezelésében használják. Tartalmaz kolint, pektint, cseranyagot és nikotinsavat, jó hatással van a magas vérnyomásra és az emésztési zavarokra is. Epe- és vesebántalmak kezelésére gyakran használják.
10. Gyógynövény: Jázminvirág
Csodálatos illatú virág még csodálatosabb teája készül belőle. Annyi jótékony hatással bír, hogy nehéz felsorolni. A keleti orvoslásban például alkalmazzák különböző baktérium-és vírusfertőzések kezelésére, illetve járványos betegségeknél is a magas láz csillapítására. Egyébként mondhatjuk róla, hogy ez a nők teája. Egyfelől azért, mert jótékony hatásait elsősorban az idegrendszerben, a vérkeringési rendszerben és a szaporító szervrendszerben fejti ki, másfelől pedig az érzelmileg erősen megterhelt állapotokban lehet jó barátunk idegerősítő tulajdonsága miatt. Gyulladáscsökkentő és vérzéscsillapító is, de azért leginkább a hölgyeké ez a növény, mert női afrodiziákumként tartják számon. Nem a nemi vágyserkentésében, hanem a női nemi szervek, a méh megtisztításában játszik fontos szerepet.
11. Gyógynövény: Fehér árvacsalán
Leginkább vízhajtó, vérnyomás- és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, de ezek mellett köptető hatású is. Ennek köszönhetően segíti a légutakból a nyálkás váladék kiürülését, hogy minél hamarabb véget vethessünk a megfázásnak. Továbbá serkenti a nyirokkeringést, valamint kiváló hasmenés és puffadás elleni szer is.
12. Gyógynövény: Fodormenta
Leginkább hasi panaszok kezelésére használatos növény, aminek a teája is nagyon finom, vagy nyáron is frissíthetjük vele italunkat. Görcsoldó, epahajtó, puffadást csökkentő, gyulladáscsökkentő, antiszeptikus, féregűző hatású. Jó sok minden így egyszerre, amiért érdemes fogyasztani hasfájás esetén. De hogy teljes legyen a sor, még javítja az emésztőrendszer tónusát is.