Stresszoldó módszer
A rohanó életmód mellett kevés idő jut a kikapcsolódásra, sportolásra. Örülünk, ha végre lejutunk a fitneszterembe, ahol jól kitombolhatjuk magunkat. Mégse feledkezzünk meg az edzés utáni nyújtásról. Futás, kocogás után mindig nyújtsa meg a vádlit, a combfeszítő és a combhajlító izmát, ezzel elkerülheti az esetleges sérüléseket.
• Ha szabadban sportol, használja ki a nyújtáshoz a terep adta lehetőségeket. A vádli nyújtásához lépj a járdaszegély szélére és csúsztasd hátra az egyik lábfejed, majd fokozatosan nyomd lefelé a sarkad. A másik lábbal támaszkodj stabilan a talajon. Amikor már nem feszül annyira, válts lábtartást. Ha erre nincs lehetőség, támaszkodj pl. egy fatörzsnek, és támadóállásban told magad előre. A lábfejek párhuzamosak legyenek.
• A combfeszítő izom nyújtásakor támaszkodjon egy fának vagy egy padnak, és ügyeljen rá, hogy a derekát ne homorítsa. A törzs egyenes, a has behúzva.
• A combhajlító izom fokozottan rövidülésre hajlamos, ezért szentelj rá kellő figyelmet. A gyakorlat végrehajtása közben ügyelj a helyes testtartásra! A lábad támaszd egy korlátra vagy egy padra. (Ne tedd túl magasra!)
• Csökkent hajlékonyság esetén nyújtsd meg a combközelítő izmot is. Csak annyira tedd magasra, hogy még kényelmes legyen a pozíció. Egyenes törzzsel óvatosan hajolj oldalra.
• Tenisz, squash, labdajátékok után nagyon fontos, hogy a fentebb említett gyakorlatok után megnyújtsuk a váll, a kar, a mellkas és a hát izmait is.
• A vállöv izmainak és a nyak izmainak nyújtása.
• Mellkas, törzs és a hát izmainak nyújtása.
Az izmok minőségét tehát nem a méret, nem az izomtömeg, hanem azok ruganyossága, hajlékonysága határozza meg. A rideg öntöttvas is hamarabb elreped, mint az edzett acél vagy a rugalmas műanyag. A rendszeres nyújtással mint a hajlékonyságfokozás eszközével tehát tágabb értelemben egy magasabb életminőséget érhetünk el.
A hajlékonyság nagymértékben növeli az edzések hatékonyságát, és csökkenti a sérülések kockázatát. Nyújts, és legyél karcsú! A hajlékonyság szó arra utal, hogy milyen mértékben, mozgáskiterjedésben vagy képes végrehajtani egy adott mozdulatot, tehát milyen az ízületek szándékos mozgékonysága. Ha előrehajolsz, és megérinted a talajt, akkor hajlítást végzel mind a csípő, mind a gerinc alsó szakaszában. Az ízületi mozgáskiterjedés tehát elsősorban az ízületi struktúrára, míg a hajlékonyság vagy lazaság kifejezés az izmok és a kötőszöveti állomány állapotára utal.
Te mikor szeretsz leginkább nyújtani?
Forrás: Alexy Almond fotója a Pexels oldaláról