Sokan ismerik az avokádót és a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait, azonban mégis nagyon kevesen fogyasztják. Pedig érdemes lenne elkezdeni enni, hiszen sok jó hatása van, ráadásul ezzel is színesítheted az étrendedet. Sokféleképpen el lehet készíteni és semleges íze miatt sokféleképpen fel tudod használni.
Az avokádó története
Az avokadót spanyol hódítók a XVI. században hozták be Mexikóból Európába. A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt. Az avokádó íze semleges. Magjából hidegen sajtolt olajat nyernek. Bizonyítékok vannak rá, hogy az avokádó egykor az inkák, a maják és az aztékok konyhájában is igen népszerű volt, ahogyan például a 17. századi Jamaicában is izgalmas ételeket készítettek belőle.
Miért jó az avokádó?
Az avokádó telítetlen zsírsavakban gazdag, B-, C-, E- és A-vitamint tartalmaz. Az érett gyümölcsben káliumot, foszfort, vasat, nátriumot, valamint kalciumot és magnéziumot is megtalálható. Jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, vitamintartalmának köszönhetően pedig kitűnő antioxidáns. Az avokádó magas olajtartalmánál fogva kiváló bőrápoló szer a kiszáradt bőrre. Általában érzékeny típusú bőrre alkalmazzák. Segítséget nyújt ekcéma megelőző kezelése esetén és csökkenti a koleszterinszintet. Az avokádó olaj táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magas A-vitamin- és E-vitamin-tartalmának köszönhetőben jó az ekcéma kezelésére.
Készíts avokádókrémet!
Ha nincs időd és kedved a munkából hazaérve még sütni, főzni, üss össze egy gyors, egészséges mártogatóst, mondjuk avokádókrémet; más néven Guacamole-t! Mutatom is hozzá a receptet, neked már csak elkészíteni kell!
Hozzávalók:
• 2 érett avokádó
• 1 citrom leve (vagy 2 zöldcitrom)
• 1 kis paradicsom
• 1 kis zöldpaprika (kaliforniai)
• 1 kis hagyma (ideálisan salotta hagyma)
• 1 marék friss koriander
• Só, bors
• Néhány csepp Tabasco vagy egy csipet chillipor
Elkészítés:
Az avokádót vágjuk félbe, és egy kiskanállal kaparjuk ki a húsát. Vágjuk fel kis darabokra a hozzávalókat, és egy robotgéppel dolgozzuk el durván (de ne krémmé!).
A csípős változathoz adjunk néhány csepp Tabascot, vagy chiliport - vagy/és a zöldpaprikát helyettesítsük chili-vel. Ha készen van, frissen tálald!