Idén először lesz részünk ebben a fantasztikus élményben, áprilisban megtekinthetjük a Lyridák meteorrajt, a most következő cikkben megtudhatod, miért is lesz különleges ez az alkalom!
Röviden a Lyridák meteorrajról
Már Krisztus előtti XII. században is említették a meteorraj létezését, a raj neve a Lyra, azaz Lant csillagképről kapta. A neve azért ered innen, mert a hullócsillagok látszólagosan innen indulnak ki. A tudomány jelenlegi állása szerint a meteorraj forrása a Thatcher-üstökös, mely nagyjából 415 évenként kerüli meg a Napot. Az üstökös utoljára 1861-ben járta meg a Naprendszer belső bolygóit, visszatérését mi már nem fogjuk megélni, ugyanis 2276-ban fog visszatérni.
Amikor a Nap közelében van, akkor törmelékfelhőt hagy maga után, amin a Föld áthalad minden évben, mi pedig csodálatosan szép hullócsillagokat látunk! A Lyridák meteorraj 10-20 hullócsillagot produkál minden órában, ennél azonban lehet kevesebb, illetve több is, 1982-ben például több mint 100 hullócsillagot figyeltek meg egy óra leforgása alatt. Az április legizgalmasabb eseménye 16.-án kezdődik, és egészen 25.-ig csodálhatjuk. A legtöbb hullócsillagra április 21.-23. között számíthatunk.
Már csak abban kell bíznunk, hogy az időjárás is kegyes lesz hozzánk, és nem fog beborulni az ég. Írjátok be a naptárba az időpontot, nehogy lemaradjatok róla! Ez a meteorraj már nagyon régóta ismert, mert az egyik leglátványosabb csillaghullást produkálja, ráadásul éves rendszerességgel mindig hasonló időpontban jelenik meg. Ősidők óta számon tartják. Évmilliós vándorútját járva a korábbi évekhez hasonlóan 2018-ben is menetrendszerű pontossággal érkezik hozzánk.
Joggal nevezhetjük az év meteoresőjének!
A jól ismert Halley-üstökös törmeléke és annak ellenére, hogy a Halley csak 75 évente látogat meg minket, hátrahagyott porszemcséi minden évben látványos hullócsillag dzsemborit produkálnak a csillaghullás szerelmeseinek nagy örömére Az Éta Aquaridák leghevesebb időszakában, ami idén május 4-5-6-ra fog esni. Szerencsés esetben kétpercenként is megcsodálhatjuk az égbolton végigsuhanó izzó égi vándorokat, azaz óránként akár 30 hullócsillag szánthatja keresztül az égboltot. További részletek a következő oldalon várnak!
Forrás: mosthallottam.hu; Free-Photos képe a Pixabay -en.