Krumplifőzelék
A krémes krumplifőzelék, amit személy szerint fasírttal imádtam a legjobban. Olcsó, laktató és még gyorsan is el tudjuk készíteni, amit önmagában, a babérlevél pikáns ízével tényleg bármikor meg tudnám enni. Talán ez a főzelék az, amit mindenki szeretett gyerekként is, hiszen a krumplit mindig is megettük, bármilyen formában rakták elénk. Itt az isteni hagyományos retro krumplifőzelék receptje:
Hozzávalók
1 kg burgonya; 2 evőkanál finomliszt; 1 dl tejföl; 1 evőkanál ecet; 1 evőkanál cukor; 2 db babérlevél; só; bors
Elkészítés
A burgonyát megpucoljuk, egyforma darabokra felkockázzuk vagy karikákra vágjuk, ki hogyan szereti. Ezután annyi vízben, amennyi pont ellepi feltesszük főni a 2 babérlevéllel együtt. A tejfölhöz adjuk hozzá a 2 evőkanál lisztet és merjünk hozzá a krumpli főzőlevéből egy merőkanállal. Keverjük csomómentesre, és amikor a krumpli majdnem megfőtt öntsük hozzá a tejfölös keveréket. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, és adjunk hozzá 1 evőkanál ecetet és 1 evőkanál cukrot, hogy pikáns ízt adjunk neki. Amint rottyant egyet és a krumplik is megfőttek zárjuk el és fogyaszthatjuk is.
Babfőzelék
A babfőzelék kényesebb téma, mivel bár tényleg sokan imádják, tud azért kellemetlenségeket okozni. A bab tudniillik igencsak puffasztó hatású hüvelyes, ami ellen azonban könnyen lehet tenni. A babfőzelék megfőzése előtt a babot mindig be kell áztatni egy teljes nappal előtte, hogy a szemek megfelelően megpuhuljanak. Tippként, ha még egy napot adsz neki, akkor kiázik belőle a kellemetlen puffadást okozó vegyület, így nem lesz hasfájásod sem. De lássuk az áztatás után, hogyan készítsük el:
Hozzávalók
500 gramm fejtett bab (száraz tarkabab); 1 fej vöröshagyma; 2 gerezd fokhagyma; só; bors; 2 evőkanál zsír; 2 evőkanál tejföl; 3 evőkanál finomliszt
Elkészítés
A babot 24 óráig minimum áztassuk, de minél tovább áztatjuk, annál kevésbé fog puffasztani. A beáztatott babot tegyük fel főni 1,5 liter vízben. Tegyük bele az 1 fej vöröshagymát és adjunk hozzá ízlést szerint sót és a zúzott fokhagymákat. Amikor a bab megfőtt, vegyük ki a vöröshagymát belőle és rántsuk be a főzeléket. A rántást készítsük el: a felolvasztott zsíron pirítsuk le a lisztet és öntsük fel 3 dl vízzel, majd öntsük a babhoz folyamatos kevergetés mellett. Ha ez kész, keverjük bele a tejfölt és forraljuk össze a főzeléket.
Paradicsomos káposzta
Tipikus menzakaja, amit inkább az iskolában, óvodában ettünk, mint otthon. Bár otthon is volt, hogy a szülők, nagyszülők elkészítették tényleg egyszerűen gyakoribb volt a menzán. Emlékeim szerint ez volt az egyetlen káposztaétel, amit akkoriban megettem, mivel édes volt, mégis paradicsomos és rendszerint fasírtot adtak hozzá feltétként. Lássuk, hogyan is készült ez a finom főzelék:
Hozzávalók
1 fej káposzta; 1 fej vöröshagyma; só; 3 dl paradicsomlé; 3 evőkanál liszt; 2 evőkanál zsír; cukor
Elkészítés
A káposztából távolítsuk el a torzsát és vágjuk fel vékony csíkokra vagy gyaluljuk le. Ezután tegyük fel annyi vízben főni, amennyi pont ellepi. Sózzuk és dobjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát. Főzzük puhára a káposztát, majd rakjunk hozzá 1-2 evőkanál cukrot és öntsük hozzá a paradicsomlevet. Készítsük el a rántást: a felolvasztott zsíron pirítsuk meg a lisztet, öntsük fel hidegvízzel és keverjük csomómentesre. Ezután adjuk hozzá a káposztához, keverjük el és rottyantsunk rajta egyet.