Magyarország legszebb kilátói – A Csere-hegyi kilátó Alsóörs
Maradjunk még egy kicsit a Balatonnál, Tihanyból ugorjunk át Alsóörsre. Tihany csodálatos, ezzel nem lehet vitatkozni, egy baj viszont van vele, Tihanyból nem látjuk Tihanyt. Éppen ezért kell ellátogatnunk Alsóörsre. Mindenképp érdemes körülnéznünk ezen a kis településen is, a törökházat semmiképp ne hagyjátok ki, de most nézzük a kilátót! Csere-hegyi kilátó a Balaton-felvidéken, Alsóörs és Balatonalmádi között, de Alsóörs közigazgatási határán belül található kilátó. Az első torony 1935-ben épült permi vörös homokkőből, a legelső kőből épült kilátó címmel büszkélkedhet a Balaton-felvidéken.
A kilátó eredetileg 6,5 méter magasra épült, mert a környező fák alacsonyabbak voltak. Hamar a turisták közkedvelt célpontjává vált. A kilátót sokat rongálták a nyári üdülőszezonban a Balatonalmádi gyermektáboraiban megszálló fiatalok, és az idő múltával a kilátó veszélyessé vált, ezért 1998-ban bezárták. Az alsóörsiek megalapították a Kilátóért egyesületet, mely azért küzdött hogy a kilátót újjáépítsék. 2001-ben a Széchenyi-terv keretén belül megszerezték a felújításhoz szükséges 35 millió forint felét, a másik feléről az alsóörsi önkormányzat gondoskodott.2001-ben megkezdődött a felújítás, mely igen lassan haladt a terepviszonyok miatt.
A kilátót megtoldották egy 5 méteres fa magaslattal, így a kilátó ma 11,5 méter magas. A kilátó mellé építettek továbbá egy gondnoki házat, mely a vandalizmus okozta károk elkerülése miatt volt szükséges, így ugyanis biztosítani tudták a kilátó, és a hozzá tartozó épületegyüttes 24 órás védelmét. A kilátóhoz vezető utat is felújították, valamit Kiállító épületet is építettek a kilátóhoz, mely jelenleg a helyi művészeknek szolgál galériaként. Bevezették a közműveket, és egy nyáron nyitva tartó büfét is létesítettek. Az építési munkálatokat a helyi építészmesterek végezték. A kilátó nevét az önkormányzat Csere-hegyi kilátóra változtatta.
Magyarország legszebb kilátói – A Nagy-Tubes kilátó – Pécs
A 611 m magas Nagy-Tubes csúcsán a Közép-Mecsekben 1910-ben a Mecsek Egyesület egy terméskőből épült kilátót avatott fel. Ezt a kilátót 1918-ban Rauch Jánosról nevezték el János kilátónak. Ezt a kilátót 1981-ben a katonai adótorony építési idején a rossz állapota miatt lerombolták.1991-ben alapítványt hoztak létre a kilátó újbóli megépítése érdekében.1995. szeptember 22-én került sor az új kilátó alapkőletételére, amit Pécs város főpolgármestere helyezett el ünnepélyesen.
Egy díszes Zsolnay-váza, benne a kilátó terveivel és néhány más relikviával együtt került elhelyezésre a torony alapjának keleti részén a feljáró kocsiúttal szemben. 1995. október 9-én megtörtént a torony alapjának betonozása. 1996. augusztus 13-án elkezdődött a felépítmény (4,33 m magasságig) zsaluzása, vasalása majd betonozása. Majd elkezdődött a betonozás megszilárdulása után a kozári kőbányából származó terméskővel az eddigi betonozás körülfalazása. A kilátó nyugati falába beépítették a régi kilátó kőtábláját. Az eddig elvégzett munka Kovács Szabó János fáradhatatlan munkáját dicséri. A kilátó létrehozásában a Mecseki Erdészeti Rt. is sok segítséget nyújtott.