hirdetes

Magyarország legszebb kilátói

B. Á.
Csodálatos kilátók Magyarországon

Magyarország legszebb kilátói – A Csergezán Pál Kilátó

Új, lenyűgözően szép formájú kilátó a Budai-hegység legmagasabb pontján, az 559 m-es Nagy-Kopaszon. A Páty, Nagykovácsi és Telki hármas határán emelkedő kilátó felső szintje 18 méter magas. A pont 100 lépcsőfokon elérhető magasságból egyedülálló körpanoráma tárul a látogatók szeme elé. Tiszta időben a főváros 100 kilométeres környezetét belátni, a Mátrától a Pilisen és Zsámbéki-medencén át a Velencei-hegységig.

Az esztergomi bazilika akár felhős időben is szabad szemmel látható. A jól azonosítható látnivalók irányát a kilátószinten ábrák és feliratok jelzik. A kilátó névadója a híres természet- és vadászfestő Csergezán Pál, aki számos képen örökítette meg a környék élővilágát. Az 1990-es években elhunyt művész sírja a közeli Anna-laknál az erdőben található. A kilátó beton alapon nyugszik, szerkezete a kültéri viszonyoknak leginkább megfelelő vörösfenyőből készült.

hirdetes

A hannoveri világkiállítás magyar pavilonját is jegyző tervezők különleges lécborítást alkalmaztak. Ez lehetővé teszi a szabad kilátást, ugyanakkor tériszony nélkül lehet feljutni a kilátószintre. A tágas pihenők nagyobb csoportok látogatását is lehetővé teszik, egyszerre 150 fő tartózkodhat a kilátóban. A földszinti beton alapzatot graffiti-álló festékkel festették.

hirdetes

Magyarország legszebb kilátói – A Kisfaludy Kilátó - Badacsony

A Kisfaludy- kilátó a Badacsony hegy 437 m-es magassági pontjánál épült. Erkélyéről a Tapolcai-medence és az azt övező hegyek látványa tárul elénk. A hegy legmagasabb pontján lévő korábbi kilátó funkcióját már nem tudta ellátni ezért is volt szükség az új kilátó megépítésére. Az új kilátó létesítését az is indokolta, hogy a torony műszaki állapota már nem volt megbízható. A fa anyaga elöregedett, az időjárás viszontagságai megviselték már.

Az építmény magassága sem bizonyult már megfelelőnek. A torony mellett magasodó fák az évek során annyira megnőttek, hogy a kilátóból már a szemlélő csak északi irányban nyerhetett kilátást, és nem élvezhette körpanorámát csodálatos tanúhegyekre és a Balatonra. A növényzet kurtítása természetesen szóba sem jöhetett, természetvédelmi terület lévén, így került megtervezésre a régi 10,5 m magas torony helyett egy új 18 m magasságig emelkedő kilátótorony.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Bükk

Bükk: szokás Magyarország második legnagyobb hegyének nevezni. A Bükkben található az... Tovább

Kékcsőrű réce

Kékcsőrű réce: nemzeti értékünk, szigorúan védett állat. A kékcsőrű réce vagy... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kirándulás Magyar Magyarország